Најлошите комбинации на витамини и минерали: Ако се земат заедно, тие можат да бидат опасни за здравјето!

19 април, 2021
najlosi kombinacii vitamini i minerali

Додатоците може да бидат отровни ако не се користат правилно.

За време на пандемијата на коронарниот вирус, употребата на витамини и минерали се зголеми, а многу луѓе комбинираа додатоци самостојно, што воопшто не е добро.

Фармаколозите советуваат да не купувате различни додатоци сами и да ги пиете сами, бидејќи лошите комбинации можат да предизвикаат разни несакани ефекти. Тие ги откриваат најлошите комбинации на витамини:

Магнезиум и калциум

“Овие се двовалентни катјони, тие комуницираат едни со други и се мешаат во употребливоста на едни со други. Ако немаме формулација што ќе ослободува една по друга, тогаш таквите комбинации не е пожелно да се земаат во исто време, но минимум од треба да поминат два до три часа “.

Во кои ситуации се зема магнезиум

“Она што го знаеме денес, во повеќето ситуации кога е потребен магнезиум, се некои болни синдроми – кога немате јасна причина за главоболки, кога имате мигрена, кога станува збор за детска популација, каде што не можете да примените агресивни аналгетици. има корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем и знаеме дека магнезиум сулфат се користи како лек за аритмии. Исто така, се покажа дека има антидепресивно дејство, корисен ефект врз расположението и мислам дека во ерата на постковидите, за која се надевам дека доаѓа , ќе има поголема потреба од магнезиум, на крвен притисок, болни синдроми “.

Цинк и бакар

“Големите дози на цинк можат да ја блокираат ресорпцијата на бакар и скоро да предизвикаат анемија. Ова е веќе опишано во неколку случаи во Америка, тие успеаја да создадат анемија. Не треба да претеруваме и не треба да правиме комбинација од овие две супстанции “

Минерали и индивидуални антибиотици

„Калциумот може да биде проблематичен кога станува збор за тетрациклини, хинолонски антибиотици, но исто така и лекови кои се користат за лекување на остеопороза, тироидна жлезда … Кога ги земате овие лекови, треба да направите пауза од земање калциум два или три часа или што и да е. Кој млечен производ содржи калциум “.

„Железо и витамин Ц, тоа е добро позната и позитивна интеракција“, велат фармаколозите. “Подготовките на железо и витамин Ц, без оглед дали се земаат во една таблета или како комбинација, ќе имаат позитивен ефект. За железото е проблематично што не се користи толку лесно, затоа витамин Ц со железо има многу смисла “

Препорачани комбинации:

Витамини Д3 и К2

“Витаминот Д во поголеми количини кога се користи може да предизвика проблеми со гастроинтестиналниот тракт, како и патолошки калцификации, особено кај чувствителни луѓе, така што таложењата на калциум во крвните садови и другите органи. Ова може да биде проблематично кај луѓе кои имаат атеросклероза и така натаму, така што витамин Д, ако се зема подолго време, се наоѓа витамин К2 како решение што треба да ја спречи таа калцификација. Морам да нагласам дека ако се придржуваме до пропишаните дози на витамин Д нема да правиме патолошки калцификации “.

Магнезиум и витамин Д

Фармаколозите истакнуваат дека комбинацијата на магнезиум и витамин Д е добра бидејќи магнезиумот е практично неопходен за активирање на витамин Д.

Исто така е важно да се знае кои се препорачаните дневни дози:

„Кога зборуваме за превентивна употреба кај здрави луѓе, мора да се придржуваме до пропишаните количини, за витамин Ц е до 200 мг на ден евентуално до 500, сè над тоа, нема да има ресорпција, нема да се користи Практично, ние го товариме само гастроинтестиналниот тракт на други лекови … Треба да се грижиме за витамин Д, се појавија некои мегадози, препорачаната дневна доза е 400 IU, можеби од 1.000 до 2.000 во специјални ситуации на замор и лабораториски потврден недостаток. Цинк до 15 мг, магнезиум 300-400, не треба да се претерува, тие не се ниту супстанции без несакани ефекти, бидејќи едноставно нема супстанца што не може да предизвика некои несакани ефекти, а во предозирање секоја може да биде отров .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris