НАЈПОТРЕСНИТЕ МОМЕНТИ ОД ПОГРЕБОТ НА ПРИНЦОТ ФИЛИП: Кралицата седела сама, принцот Чарлс бил црвен како пиперка, а се појавила и ТАЈНА ПОРАКА!

18 април, 2021
Screenshot_1

Принцот Филип, сопруг на британската кралица Елизабета Втора, беше погребан  саботата во кралскиот гроб на замокот Виндзор, а на последното збогување присуствуваа околу 30 члена потесното семејството.

На свое барање, војводата од Единбург, кој почина два месеци пред неговиот 100-ти роденден на 9 април, имаше церемонија наместо државен погреб, а еве ги клучните моменти што го одбележаа:

Кралицата седела сама во солзи

Кралицата седела сама, а во чантата, покрај марамчето, имала и фотографија од себе и од Филип на венчавката. Кралицата Елизабета Втора ги бришела солзите за време на погребот, гледајќи како нејзиниот сопруг исчезнува под земја во капелата Свети Ѓорѓи. Како што изјавиле кралски извори за „Дејли меил“, кралицата планирала да носи едно од белите марамчиња шиени во „Кент и Хејст“, едни од „заштитените знаци“ на Филип. Во чест на нивниот 73-годишен брак, кралицата направила мала фотографија со нив двајца. Се верува дека настанала во Малта.

Принцот Чарлс црвен во лицето

Заминувањето на војводата од Единбург се чинеше дека е најтешко за неговиот син принцот Чарлс, кој не можел да ги сокрие солзите за време на церемонијата. Како што може да се види на фотографиите, лицето на принцот Чарлс било црвено од солзи.

Цвеќиња, меч и порака

Ковчегот на Филип бил покриен со цвеќиња, а врз него биле положени морнарската капа и мечот. Кралицата оставила лична, рачно напишана порака за Филип, која ја ставила покрај венецот од бели лилјани, ситни бели рози и бели фрезии, кои самата ги избрала. Ковчегот на војводата од Единбург бил завиткан во неговото лично знаме, на кое се претставени елементи од неговиот живот, од грчко наследство до британски титули.

Минута молк

Погребот започнал со национално минутно молчење, во службата што, според „Дејли меил“, ја одразува лојалноста на Филип кон кралицата и земјата. Било најавено едноминутно молчење точно во 15:00 часот со почесен вод на кралските трупи. По едноминутно молчење, Архиепископот од Кантербери, Џастин Велби, го прими ковчегот, кој бил придружуван од членовите на кралското семејство во поворката, и му оддал почит на „животот посветен на Филип кон неговата должност кон нацијата и Комонвелтот“.

Песна

Самиот принц Филип ја избрал музиката за неговиот погреб, а една од песните била на погребот на принцезата Дијана во 1997 година, традиционалната британска народна песна „ Rhosymedre “, компонирана од Ралф Вон Вилијамс. Покрај тоа, принцот ја избрал „ Adađo espresivo “ од Сер Вилијам Харис, Саликс Персија Витлок и приспивната песна на Луис Верн.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris