Намалете ги апетитите и желбите за слатки: Овие совети од нутриционистите ќе ви помогнат да ја доведете линијата до совршенство!

1 февруари, 2021
207917_shutterstock-181951742_ls

Кога одиме на диета, најголеми проблеми се ненадејните напади на глад и желбата за слатки. За среќа, има решение и за тоа. Нутриционистите откриваат како да го контролирате апетитот и да ја намалите желбата за шеќер во текот на денот. Сè што треба да направите е да ги следите овие правила:

  1. Оставете оброците да бидат разновидни

Вклучете различни групи на храна во подготовката на секој оброк. „За време на моето вежбање, открив дека луѓето често копнеат по шеќер поради општо неурамнотежена диета“, вели Мери Хил.

Оброкот мора да се состои од протеини, влакна и млечни масти. Тие работат заедно за да го одржат стабилизираниот шеќер во крвта и да ни создадат чувство на ситост “.

  1. Не прескокнувајте оброци

Нутриционистката Кејт Скарлет објаснува дека прескокнувањето оброци предизвикува ненадејни напади на глад, па затоа најверојатно ќе го зграбиме првиот бонбон што ќе ни се најде на патот.

“Кога гладувате, нивото на шеќер во крвта нагло паѓа и има голема потреба за нешто нездраво. Затоа е важно редовно да јадете”, објаснува таа.

  1. Изберете здрави слатки

Во никој случај не е пожелно целосно да се откажете од слатките, но дефинитивно треба да изберете паметно. Наместо парче торта или топче сладолед, попаметно е да изберете мешавина од суво овошје, ореви и малку темно чоколадо.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber