НАСПИЈТЕ СЕ ЗА 4 ЧАСА: РЕМ техника на спиење која делува на сите!

13 октомври, 2021
218155_shutterstock-329275235_ls

Експертите развија специјална техника за спиење, така што едно лице може да спие 4-5 часа и да чувствува наплив на сила и енергија во текот на денот.

Како функционира техниката на РЕМ спиење:

  • Опуштете се пред да заспиете (не можете да заспиете со сите ваши грижи и проблеми – одвојте 10-15 минути за тоа, а потоа размислете за нешто убаво или слушајте смирувачка музика).
  • Не оптоварувајте го стомакот пред спиење и не прејадувајте се ноќе (инаку телото ќе ја потроши целата своја енергија за варење на храната).
  • Користете специјални додатоци за спиење – релаксирачка перница со ароматични билки (хмељот е особено погоден за тоа), врзани завеси и чепчиња за уши, доколку е потребно.
  • Одете под топол туш пред спиење (ова не е само средство за хигиена, туку и одлично „испирање“ на информации, впечатоци и емоции акумулирани во текот на денот – водата најдобро ги „отстранува“, опуштајќи го телото).
  • Спијте под топло ќебе (човек спие многу полошо на студ отколку на топло).
  • Развијте ја навиката на телото на 5-часовен сон (обично прилагодувањето на таков ритам се случува во просек за 1 месец).
  • Поставете си еден ден во неделата (по можност неработен ден), кога ќе можете мирно да спиете „следните неколку дена“, односно малку подолго од вообичаеното (8 часа).
  • Легнување пред 24:00 часот – во овој период, човечкото тело заспива побрзо и подобро (два часа сон после полноќ е еднакво на еднаш пред полноќ – нагласи Пол Браг).

Сите горенаведени правила за РЕМ сон ги земаат предвид, пред се, трите основни компоненти на квалитетен и здрав сон: организацијата на местото за спиење, условите за спиење и односот со него.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris