НАУЧНИЦИ ПРЕЦИЗНО УТВРДИЛЕ: Ова е заедничко за сите ПАМЕТНИ луѓе!

6 февруари, 2021
mozak

Интересно!

Дури 52 гени се значително почести кај луѓето кои покажале поголемо ниво на интелигенција на тестовите… Ова не е изненадувачки ако се земе во предвид дека научниците веруваат дека дури 75 проценти од IQ зависи од гените, но механизмот на дејствување кај повеќето од овие 52 сепак е вистинска енигма.

Научници откриле гени кои се го прават човекот интелигентен. Анализирале 78 308 DNK примероци и ја откриле поврзаноста помеѓу интелигенцијата и 52 специфични гени. Гените биле почести кај луѓето со висока интелигенција. Но, научниците не знаат точно која е задачата на секој ген. 4 од нив го контролираат развојот на ќелиите, 3 активностите во нервниот систем. Проблемот е што не знаат како останатите гени нѐ чинат паметни. Затоа сакаат да експериметнираат со мозочните ќелии за да го откријат тоа.

Научниците сметаат дека 75% од IQ е генетика, а остатокот зависи од животната средина како фактор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber