Научниците работат на лек кој доколку делува, може да помогне во Алцхајмеровата болест. Тие веруваат дека ја стимулира меморијата

9 февруари, 2021
GettyImages-1154235081

Алцхајмеровата болест е најчестата форма на деменција и влијае на животот на милиони луѓе. Состојбата со бришење на меморијата може да се влоши до тој степен што дури и кохерентниот говор е тежок за пациентотот. Нема лек за болеста, а лекарите веќе долго време бараат начини да се забави прогресијата на болеста.

Но, се чини дека научниците од NYU ја отворија вратата за лекување на причината за деменција, а експериментите врз глувци дадоа ветувачки резултати, пишува StudyFinds. Лекот што го создадоа го стимулира производството на протеин кој ја стимулира меморијата. Потенцијално револуционерното соединение исто така ги зајакнува врските помеѓу невроните преку подобрување на комуникацијата.

Лекот делува и во напредната фаза на болеста


„Ова е прва работа што покажа дека промената на синтезата на протеини во мозокот погодена од Алцхајмерова болест со фармаколошки пристап не е само изводлива, туку и ефикасна“, објаснува водечкиот автор на студијата, д-р Маурисио Мартинис-Оливера.

Лекот делува и во напредните фази на болеста, заштедувајќи ја активноста на клетките потребни за формирање на меморија. „Нашите откритија покажуваат дека започнувањето на синтезата на протеините во мозокот може да ги оживее изгубените когнитивни функции“, рече Ерик Клан, професор на Њујорк.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris