НАУЧНО ДОКАЖАНО: 10-минутна масажа на главата го регулира крвниот притисок и отчукувањата на срцето, подобро и од лекови

20 септември, 2021
Screenshot_2

Масажата на главата ги намали отчукувањата на срцето на учесниците повеќе од три пати во споредба со оние кои не биле подложени на терапија со масажа

Студија од Универзитетот во Британска Колумбија во Канада сугерираше потенцијални придобивки од масажата на главата врз здравјето на срцето.

Овие придобивки вклучуваат намалување на отчукувањата на срцето, објавено во весник за алтернативна и дополнителна медицина.

Што е масажна терапија?

Масажата е процес на притисок, триење и манипулација со кожата, тетивите, лигаментите и мускулите на телото. Масажната терапија го користи овој процес за да помогне во управувањето со здравствените состојби и подобрување на физичкото и менталното здравје.

Здравствени придобивки од масажата на главата

Студијата сакаше да ги испита ефектите од масажната терапија на главата врз здравјето на кардиоваскуларниот систем. Тие одлучија да истражат како примената на кинеската масажа на главата може да влијае на активностите на срцевиот автономен систем, преку мерење на параметрите на варијабилноста на отчукувањата на срцето.

Истражувачите собраа 10 учесници (шест мажи и четири жени) и ја спроведоа студијата. Учесниците беа поделени во две групи: контролна интервентна група и интервентна група. Вторите добија масажна терапија на главата во седечка положба 10 минути, додека првите останаа само со затворени очи во истиот период. Истражувачите собраа мерења на варијабилноста на отчукувањата на срцето во текот на сесијата.

Резултатите беа ветувачки. Масажата на главата го намали отчукувањата на срцето на учесниците повеќе од три пати во споредба со оние кои не биле подложени на масажна терапија. Студијата заклучи дека масажата на главата има потенцијални придобивки за срцевиот автономен нервен систем, што се манифестира во зголемена целокупна варијабилност и префрлување кон активностите на парасимпатичкиот нервен систем. Овие наоди ги потврдија долгорочните верувања поврзани со терапијата за масажа.

Ризици од масажната терапија

Важно е да се напомене дека терапијата за масажа исто така има свои ризици. Ова вклучува притисок врз различни области на телото, и постојат некои услови што мора да се земат предвид пред лицето да се подложи на овој третман.

Едно лице мора да се воздржи од масажа на главата, како и други делови од телото, ако има нарушувања на крварењето, изгореници или нелечени рани, фрактури на коските, остеопороза или тромбоцитопенија (намален број на тромбоцити).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris