НЕ ШЕТАЈТЕ БЕЗ ПАПУЧИ: 4 добри причини зошто никогаш не треба да бидете боси низ дома

16 септември, 2021
Closeup of couple wearing slippers on wooden floor

Дали некогаш сте се запрашале зошто (не) носите влечки во станот? Да се ​​биде бос дома не е многу пожелно, тврдат медицинските експерти и ги откриваат причините.

Ваше е да одлучите дали ќе носите влечки дома, но се смета дека е непожелно да бидете боси во вашиот дом.

Се чини дека носењето папучи може да има одредени здравствени придобивки за кои не сте свесни, a ви приложуваме некои од нив во текстот.

  1. Може да ви помогне да ве заштити од вообичаени болести

Дали често настинувате во текот на годината? Иако сигурно треба да се фокусирате на зајакнување на вашиот имунолошки систем, постојат вообичаени грешки кои можат да бидат одговорни за ова и на кои треба да обрнете внимание. Неносењето папучи дома дозволува топлината на телото да излезе низ стапалата.

Бидејќи телото постојано губи топлина, циркулацијата на крвта се намалува, што може да доведе до многу вообичаени здравствени проблеми, како што се настинки и грип. Носењето папучи обезбедува заштита за стапалата, што помага во одржување на нормалниот проток на крв и му овозможува на имунолошкиот систем да се бори против болестите.

  1. Спречува бактериски и габични инфекции

Сите мислиме дека подот на нашиот дом е целосно чист. Но, дури и ако е навидум чист, содржи бројни бактерии ​кои не можете да ги видите со голо око. И покрај бришењето и правосмукалката, не можете да спречите штетни микроорганизми да влезат во вашиот дом. Затоа носењето папучи помага да се заштитат нозете од болести како габа на нокти и атлетско стапало.

  1. Ја подобрува рамнотежата на телото

Носењето папучи го подобрува балансот на телото кај малите деца и постарите лица. Многу деца одат полесно ако имаат влечки на нозе. Што се однесува до постарите луѓе, им се советува да носат ортопедски влечки, што може да помогне да се подобри рамнотежата и стабилноста. Дефинитивно е важно да купите удобни влечки што ви обезбедуваат соодветна поддршка.

  1. Помага при отечени стапала

Неправилната циркулација на крвта може да доведе до отекување на стапалата. Носењето папучи помага да се загрее и да се зголеми циркулацијата на крвта. Се разбира, важно е да изберете папучи кои совршено се вклопуваат во вашите стапала

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris