Несаканите ефекти по втората доза на вакцината се посилни, еве ги најчестите

26 април, 2021
nuspojavi po prvata doza

Експертите велат дека по втората доза на вакцина ковид-19, може да се појават посилни несакани ефекти. Но, овие несакани ефекти обично поминуваат сами по 48 часа по вакцинирањето. Најчестите несакани ефекти вклучуваат замор, болка во рацете и треска.

Некои луѓе пријавиле несакани ефекти како што се треска, замор, главоболка и болка на местото на инјектирање по втората доза на вакцината. Но, несаканите ефекти всушност можат да бидат добар знак. Имено, овие вообичаени несакани ефекти може да бидат знак дека вакцината работи и дека започнува да се гради имунолошки одговор.

„Кога сте болни или имате треска, тоа обично е знак дека вашето тело реагира. Обично тоа е краткорочен феномен “, вели д-р Дебра Пауел, шеф на заразни болести во Тауер Хелт во Пенсилванија.

Според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), повеќе од 55 милиони дози на вакцина се користени во САД, а околу 15 милиони луѓе ги примиле обете дози на вакцината. Вакцините Фајзер и Модерна се вакцини против mRNA кои го активираат имунитетниот систем со идентификување на видот на протеините што се наоѓаат во вирусот што предизвикува ковид-19.

„Првата доза на вакцина го учи вашето тело како да реагира на вирусот“, објасни Пауел, додавајќи дека одговорот на имунитетот може да биде нешто поизразен по втората доза на вакцината.

Очекувани несакани ефекти
Д-р Шерон Нахман, раководител на детската болница Стони Брук во Њујорк, изјави дека несакани ефекти може да се појават во поголема мера по две дози на вакцината.

„Ова го гледаме со вакцини против тетанус, како и со други најчесто користени вакцини за возрасни. Но, имаше и случаи кога се појавија несакани ефекти по првата доза, а по втората доза немаше несакани ефекти “, изјави Нахман за Healthline.

Кои се најчестите несакани ефекти по вакцинирањето со вакцината Фајзер?

Таа објасни дека заморот и локалните реакции, како што се болката на местото на вакцината, се чести несакани ефекти. Лесните несакани ефекти по вакцинирањето против ковид-19 поминуваат сами по себе, претежно по 48 часа вакцинација. Несаканите ефекти обично се поизразени кај помладите отколку кај постарите луѓе.

Сериозни несакани ефекти, како што се анафилактички алергиски реакции, се ретки.

„Алергиските реакции ги забележавме повеќе откако се вакциниравме со вакцината на Модерен отколку со Фајзер. Ова беа претежно локални реакции кои не треба да се лекуваат “, објасни Нахман.

Според студијата на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), околу 7% од луѓето на возраст меѓу 18 и 55 години имаат треска по првата доза на Фајзер, а по втората доза, тој број се искачува на 31%. По првата доза на модерна вакцина, 1% од луѓето на возраст од 18 до 64 години пријавиле треска, а по втората доза, 17% имале треска.

Замор, главоболка и треска беа почести по втората доза на двете вакцини. Значително помал број на вакцинирани лица пријавиле дијареја и повраќање по првата или втората доза на вакцината.

Само 3% од постарите лица пријавиле треска по првата доза, а тој број се искачува на 21% по втората доза.

Без оглед на несаканите ефекти, вакцината делува
Иако некои луѓе се загрижени за несаканите ефекти, Пауел истакна дека тоа не е причина за загриженост. Таа истакна дека повеќето луѓе имаат лесни несакани ефекти кои поминуваат сами по себе брзо, а некои луѓе воопшто немаат несакани ефекти.

Таа забележа дека несаканите ефекти се разликуваат од личност до личност и дека недостатокот на симптоми не значи дека вашиот имунолошки систем не работи правилно.

Таа посочи дека првата доза на вакцината го зајакнува имунолошкиот одговор за 50% и втората доза за 95% што дефинитивно треба да ги охрабри луѓето да се вакцинираат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris