Ново истражување покажа дека вакцината против грип може да обезбеди делумна заштита од потешки форми на КОВИД-19

22 август, 2021
62121227-cjepivo-gripa

Научниците нагласуваат дека се потребни дополнителни истражувања за влијанието на вакцината против грип врз Ковид-19, но податоците што ги имаат сугерираат дека навистина може да има поврзаност.

Од кога се одобрени вакцините против Ковид -19, скоро секој ден слушаме дека вакцинацијата е единствениот излез од сегашната состојба и дека со вакцината ќе се вратиме само на посакуваната стара нормала. Иако се покажа дека вакцините не се толку ефикасни против новите мутации на вирусот, особено варијанта на делта, така што веќе можеме да прочитаме информации за потенцијална трета доза, се чини дека една вакцина која не е наменета за вакцинирање против нов коронавирус може да помогне.

Тоа е вакцина против грип. Иако досега имаше шпекулации дека вакцината против грип може да помогне во борбата против коронавирусот, неодамнешното истражување спроведено на 75.000 луѓе покажа дека вакцината навистина може да биде ефикасна во спречување на развој на потешки форми на SARS-CoV-2. Сепак, се чини дека оваа вакцина нема значително намалена смртност.

Студијата ги спореди податоците од луѓето кои биле заразени со коронавирус, од кои половина примиле вакцина против грип, а другата не, истакнувајќи дека во двете групи имало луѓе на слична возраст, сличен здравствен статус и начин на живот.

Научниците кои работат на студијата предупредуваат дека сè уште не може да се извлечат конкретни заклучоци, но посочуваат дека луѓето кои примиле вакцина против грип, забележале значително намалување на мозочните удари, длабока венска тромбоза и сепса и дека многу помал број завршиле со единици за итна и интензивна нега. Научниците не ја знаат специфичната причина зошто вакцинираните против грип биле многу подобри од невакцинираните, но нагласуваат дека оваа вакцина може да го подигне вродениот имунитет на луѓето, односно општата одбрана на организмот која не е насочена против специфичен патоген.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris