Од тортиљите се прават генијални ролни, сендвичи, па дури и пица, ова се нашите вкусни фаворити

4 февруари, 2021
тѕ

Со класични кифлички со пилешко или мелено месо, овој пат решивме да ги претвориме тортиљите во вкусни закуски на кои им е тешко да се одолее. Направете раскошен сендвич за појадок, обидете се да направите брза пица или лазања или послужете ги како слатка ужинка во средината на денот. Имаме различни идеи!

Апсолутен фаворит – печени тортиљи

Сè што содржи квалитетно и вкусно полнење и добра доза сирење, автоматски го привлекува нашето внимание. Така беше и со овие вкусни печени тортиљи. Откако ги наполнивме со богато полнење месо, грав и пченка, накратко ги ставаме во рерна да земат крцкава кора. Нетрпеливите можат да ги послужат сами од себе, а добра идеја за оние кои ќе бидат малку повеќе трпеливи е да додадат фин сос базиран на грчки јогурт или салата од свеж лисја.

Кога станува збор за ролни, се разбира, само небото е граница, па можете да играте со комбинации на месо и зеленчук, да додавате и одземате состојки, па дури и да додавате парчиња туна во комбинацијата. Добра замена за гравот ќе бидат леблебиите, а наместо пилешко, секогаш можете да додадете мелено месо во комбинацијата по желба.


Квасадила со сирење. Многу сирење.

За оние денови кога немаме време и се зема предвид само брз ручек, квасадилите го спасуваат денот. Подготовката не може да биде поедноставна. Ставете ја тавата на оган, ставете ја тортилја на тавата и ставете ја со додатоци по желба. Овие можат да бидат остатоци или зеленчук по ваш избор, а единствената состојка што никогаш не треба да ја прескокнувате е сирењето. И многу сирење. Кога ќе завршите со филот, едноставно преклопете ја тортилја над друга тортилја, свртете ја внимателно, печете додека не се стопи сирењето и не се подготви ручекот.

image

Салата во тортиљи за најбрз ручек

Кога сакате да јадете нешто вкусно, исполнето и здраво во мрзливи денови, салата завиткана во тортиља ќе биде одлична идеја. Ставете го вашиот омилен зеленчук, пилешки гради на скара, туна во сад, додадете кремаста урда или грчки јогурт и зачини по желба и завиткајте сè заедно во тортилја што претходно сте ја загревале во сув сад. Подготовката за ручек никогаш не била побрза!

image
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber