ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД ЛОШАТА НАВИКА НА ЕДНОСТАВЕН НАЧИН: Направете 2 вежби за дишење и потребата за цигара ќе исчезне

28 септември, 2021
Screenshot 2021-09-28 134306

Тие помагаат за правилен развој и тренинг на респираторните органи и го чистат телото од несаканите ефекти од пушењето

Ако сте одлучиле да се откажете од пушењето, постојат две вежби за дишење кои ќе ви помогнат што побрзо да се ослободите од оваа лоша навика.

Затоа, следниот пат кога ќе почувствувате желба за цигара, направете една од овие две едноставни вежби, и потребата ќе исчезне.

Вежбите за дишење активно се користат во јогата уште од античките времиња. Тие значително влијаат врз човечкото тело, помагаат за правилен развој и тренинг на респираторните органи и го чистат телото од несаканите ефекти од пушењето.

Прва вежба

Кога ќе почувствувате силна желба за пушење, излезете на свеж воздух. Застанете исправено и опуштете се. Земете длабок здив со полни бели дробови и задржете го 3-5 секунди. Потоа издишете полека. На крајот на издишувањето, задржете го здивот повторно на исто време (3-5 секунди).

Повторете ја оваа вежба 10 пати. По повторените вежби, ќе почувствувате мала вртоглавица, но тоа не мора да ве загрижува, бидејќи тоа е знак дека мозокот е заситен со кислород. Како резултат на тоа, желбата за пушење исчезнува на подолго време.

Втора вежба

Во втората вежба, важно е полека да го вдишувате воздухот низ носот и да го издишувате малку побрзо. Ако се поистоветите со парна локомотива, тогаш оваа вежба не само што ќе биде ефикасна, туку и забавна. Почнете да ја правите вежбата полека, и постепено зголемувајте го темпото.

Направете 30 вдишувања и издишувања во еден циклус и одморете 1 минута по секој циклус. За да добиете добар резултат, изведете ја вежбата во 5-6 циклуси.

Кога ги правите овие едноставни вежби, вашите бели дробови ја добиваат потребната количина кислород, бидејќи недоволната вентилација доведува до општо намалување на бројот на респираторни движења во минута.

За време на овие вежби, градите се снабдуваат со енергија од нервните завршетоци, а стомачните органи добиваат лесна систематска масажа благодарение на силните ритмички движења на дијафрагмата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris