Откриен генот на долговечноста: Луѓето би можеле да живеат и по половина милениум!

12 мај, 2021
652743d199a6bb96d541926b98cd6ca31c779368

Звучи како научна фантастика, но најновото американско-кинеско истражување сугерира дека животниот век на човекот може да биде помеѓу 400 и 500 години.

Научниците од биолошката лабораторија Mount Desert Island во САД и Универзитетот во Нанџинг во Кина утврдија дека постојат двe патеки на клетките кај луѓето кои ја одредуваат долговечноста и овие патишта имаат засилен ефект кога работат заедно.

Истражувачите ја испитале патеката на клетките 115 (сигнализација на инсулин) и ТОР (чувствителност на хранливи материи) и пресметале дека единствен ефект е 130 процентно подобрување на долговечноста, додека нивното комбинирано дејство покажало дека долговечноста може да се подобри за 500 проценти.

Токму ова зголемување значи дека човечкиот животен век може да трае помеѓу 400 и 500 години, но сепак само – во теорија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris