Откривме како да се ослободиме од целулитот и да ја омекнеме кожата, а сето тоа од удобноста на вашиот дом!

31 јануари, 2021
кожа

Бројни славни убавици, вклучувајќи ги Миранда Кер и Роузи Хантингтон-Вајтли, се залагаат за таканаречено суво четкање. Во последните неколку недели – добро познат тренд за убавина кој неодамна се вкорени во светот и има многу придобивки.

Терминот „суво четкање“ се прошири на „ТикТок“ и сите што ја испробаа оваа необична техника за убавина се воодушевени од резултатите.
Слично на класичниот пилинг, четкањето на суво тело има многу придобивки – ги отстранува мртвите клетки на кожата, ја стимулира циркулацијата и го намалува проблемот со сувата кожа, но она што најмногу ги привлече жените кон оваа техника за убавина е неговата моќ во борбата против целулитот.

Suho četkanje

Кои се придобивките од сувото четкање?
Така, сувото четкање помага во борбата против целулитот, ги отстранува мртвите клетки од кожата, оставајќи ја кожата мека и мазна, го зајакнува имунитетот, им помага на жлездите да работат правилно и лачат хормони, ја подобрува циркулацијата, го стимулира варењето на храната, ги обликува мускулите, а телото се ослободува од вишокот вода и токсини. Најдобро од сè, техниката на суво четкање е едноставна и лесна за примена во секој дом.

‘Ако имате слаб проток на крв во сврзното ткиво, тој ќе отече и ќе се истегне, дозволувајќи им на маснотиите да испакнати, што се должи на целулитот видлив за нас. Сувото четкање на телото, исто така наречено четкање на кожата, помага при разградувањето на овие масни наслаги со текот на времето, оставајќи ги помазни и поцврсти. Треба да се има на ум дека нема целосно да го отстрани целулитот, но сигурно ќе ја забележите разликата “, рече д-р Мерилин Гленвил, нутриционист и автор на бројни здравствени книги.

Сувото четкање на телото помага и при лимфна дренажа. Лимфниот систем – составен од органи, лимфни јазли, канали и крвни садови – е главен дел од имунолошкиот систем на телото што помага да се отстранат бактериите, токсините и патогените микроорганизми од нашето тело. Повеќето од лимфните садови кои го сочинуваат вашиот лимфен систем се наоѓаат веднаш под кожата. Како такво, четкото за суво тело секое утро помага во стимулирање на лимфниот систем, помагајќи му на вашето тело природно да се детоксира, зајакнувајќи го имунитетот и намалувајќи ја подложноста на болести.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber