ОВА Е ВИСТИНАТА: ЖЕНАТА МОЖЕ ДА ЗАБРЕМЕНИ И НА НАЧИНИ КОИ НЕ МОЖЕТЕ НИТУ ДА ГИ ЗАМИСЛИТЕ!

19 април, 2021
922007_profimedia0300216247_ls

Гинекологот Мари Џејн Минкин откри дека постојат и некако бизарни, но и многу реални начини на разбирање со кои лекарите се сретнале во нивната пракса.

1. Аналниот секс не е контрацепција Денес, се повеќе млади луѓе се занимаваат со анален секс, погрешно верувајќи дека не може да донесе ризик од бременост. Сепак, фактите го велат спротивното – спермата не секогаш завршува исклучиво во анусот.

– Дури и ако пенисот продира во анусот, мали количини на сперматозоиди можат да се наталожат на отворот на вагината. Бидејќи вагината и ректумот се близу, тоа не е невообичаено. Исто така, пролапс на ткиво кај некои жени може да доведе до губење на спермата и на тој начин да стигне до вагината – објаснува Минкин.

2. Отворање кондом со заби Дури третина од луѓето отвораат пакетче кондоми со заби, дури и не сфаќајќи колку ја загрозуваат безбедноста на нивната контрацепција. Забите можат да го оштетат кондомот, иако пукнатините нема да бидат видливи за окото, а студиите покажуваат дека невнимателното кинење на кондомите, употреба на стара амбалажа и не оставање простор одозгора при поставување на нив со оваа причина дури 90 проценти од непланираните форми на бременост на заштита.

3. Мачкање во долна облека Мачкањето на голо може да предизвика бременост бидејќи спермата може да влезе во вагината, предупредуваат лекарите, посочувајќи дека повеќето луѓе не би помислиле – но бременоста е можна дури и кога е размачкана на долната облека. Иако шансите се мали, постои можност „течноста“ да истекува низ отворите на боксерите или женските гаќички.

4. Може да забремените дури и ако сте веќе бремени Овој необичен и редок медицински феномен се нарекува суперфетација и се јавува кај жени кои остануваат бремени, но продолжуваат да овулираат. Второто оплодено јајце гнездо е во ѕидот на матката, но за жал оваа бременост обично не завршува добро.

5. Може да забремените и кога сте на таблети Иако во голема мера ги намалува шансите за бременост, таблетите не даваат 100% заштита.

6. Не оставате празен простор на горниот дел од кондомот Ова може да доведе до излевање на спермата врз кондомот.

7. Комбинација на маслен лубрикант и кондом Овие две нешта не треба да се мешаат, освен ако навистина не сакате дете, но во тој случај повторно имате кондом. Лубрикантите на база на масло го уништуваат латексот во кондомите, создавајќи микроскопски дупки во него што протекуваат сперматозоиди.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris