Ова никогаш не се случило! Научниците во шок! Грип веќе не постои!?

4 февруари, 2021
гриб

Експертите од Велика Британија изјавија дека грипот е скоро целосно избришан оваа година, бидејќи бројот на заболени падна за 95 проценти.

Според „Сандеј тајмс“, се чини дека пандемијата на новиот вид на корона вирус влијаела на драстичен пад на бројот на заболени од грип, на ниво што не е забележано во последните 130 години.

Според податоците дадени во овој труд, бројот на заболени од грип дијагностициран од лекарите е 1,1 на 100 000 луѓе, споредено со просечно 27 на 100 000 луѓе во последните пет години.

„Не можам да се сетам на годината кога се случи нешто слично“, рече Симон де Лузигнан, професор по примарна здравствена заштита на Универзитетот во Оксфорд.

Претседавачот на општ лекар на Кралскиот колеџ, професор Мартин Маршал, смета дека бројните мерки преземени во борбата против короната се веројатно клучен фактор во падот на бројот на заболени од грип.

Податоците во „Сандеј тајмс“ се поврзани со втората недела од јануари, во текот на која обично се случува врвот на сезоната на грип, кога илјадници пациенти се хоспитализирани. Ниту еден пациент во Англија не е примен во болница оваа година поради грип.

„Овие бројки се без преседан“, рече Џон Мекаули, директор на лондонскиот центар на Светската здравствена организација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris