Ова се најчестите грешки што ги правите кога се обидувате да се храните здраво!

5 февруари, 2021
dijeta-825x510

Дали конечно донесовте одлука да се храните поздраво?

Без разлика дали планирате да го обновите членството во теретана или да ги слушате советите на други луѓе кои успешно изгубиле тежина, постои голема можност да не ги забележите резултатите откако ќе стапнете на вагата. Добро испланираната диета лесно може да тргне во погрешна насока, а подолу ви донесуваме некои од главните причини.

Премногу им верувате на „здравите“ етикети


Ако се обидувате да изгубите вишок килограми, веројатно ќе ве привлекуваат производи за кои се вели дека се „без маснотии“ или „малку калорични“. Исто така, мало пакување бисквити е одлична алтернатива на „вистинското“ пакување, нели? Меѓутоа, кога производителите на храна ја намалуваат пропорцијата на шеќер или бројот на калории, тие често го зголемуваат процентот на сол, шеќер и разни адитиви за да го одржат добриот вкус на храната.

Вие ја занемарувате умереноста затоа што храната е „здрава“


Само затоа што има храна која е исклучително богата со хранливи материи, не значи дека можете да јадете три огромни авокада секое утро и да очекувате да изгубите килограми. Клучно е за контрола на големината на порциите – додека сте слушнале дека можете да јадете овошје и зеленчук колку што сакате, вистината е дека дури и најздравата храна може да содржи шеќер, скроб и калории.

Мислите дека јаглехидратите се ваши непријатели


Не постои диета во која можете целосно да ги исфрлите јаглехидратите. Потребни ви се јаглехидрати за нормално функционирање бидејќи тие му даваат на вашето тело гликоза, најважното гориво. Исто така, иако таквата диета ќе предизвика губење на тежината на краток рок, на долг рок не е одржлива. Бидејќи целата храна од грав до јогурт содржи јаглехидрати, навистина е тешко целосно да се отстранат сите од вашата исхрана.

Мислите дека сите калории се исти


Ако планирате да броите калории, обидете се да обрнете внимание и на нивниот квалитет. Ако сакате да изгубите тежина на здрав начин, треба да консумирате храна што исполнува и е хранлива, особено ако вежбањето е дел од вашата рутина. Консумирање 1.500 калории чипс, бисквити и газирани сокови не е исто како да се консумираат 1.500 калории лесни протеини – постојат различни видови калории што вашето тело ги согорува на различни начини.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber