Оваа диета е најдобриот начин за намалување на нивото на шеќер во крвта

17 јануари, 2021
dreamstime_xl_11813414

Научниците уште еднаш потврдија дека диетата со малку јаглени хидрати може да доведе до ремисија на дијабетес тип 2 по 6-месечна диета, но веќе е откриено дека резултатот е тешко да се одржи подолго време.

Строга диета со малку јаглени хидрати кај многу пациенти со дијабетес тип 2 доведува до ремисија на болеста, покажа новата мета-студија, чии резултати беа објавени во медицинското списание BMJ. Тоа сугерира дека диетата со малку хидрати е всушност најдобриот пристап за намалување на шеќерот во крвта.

Анализата ги сумирала податоците од 23 контролирани испитувања кои вклучиле повеќе од 1.300 учесници со дијабетес тип 2. Повеќето студии споредувале диета со малку јаглени хидрати или многу малку јаглени хидрати, дефинирана како помалку од 26 или помалку од 10 проценти од дневните калории се населиле од јаглехидрати, во споредба со диета со малку маснотии.

Пациентите кои шест месеци следеле диета со малку јаглени хидрати постигнале повисоки стапки на ремисија од оние кои пробале други промени во исхраната.

Професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Западна Вирџинија, д-р Марк Кукузела, кој објави неколку студии за промени во исхраната и дијабетес, рече дека намалувањето на внесот на јаглени хидрати и конзумирањето храна што не содржи толку многу јаглехидрати може да им помогне на пациентите да го променат текот на болеста

Ремисија на болест

Тој додава дека новата студија е само уште една мета-анализа на претходните откритија дека намалувањето на внесот на јаглени хидрати може да го запре развојот на дијабетес.

Луѓе со дијабетес тип 2 – „нетолерантни на јаглени хидрати“

Иако терминот што најчесто го користат лекарите за да го опишат дијабетесот тип 2 е „отпорност на инсулин“, Кукузела вели дека луѓето со дијабетес исто така може да се гледаат како „нетолерантни на јаглени хидрати“.

„Нивното тело и организам не реагираат добро на јаглехидрати, не ги метаболизираат добро, а крајниот резултат е високо ниво на инсулин, кое претходи на висока хипергликемија или висок шеќер во крвта“, вели тој.

Мастите и протеините не предизвикуваат скокови на шеќер во крвта како јаглехидратите, така што намалувањето на слатки и скроб може да им помогне на пациентите да го држат дијабетесот под контрола, заедно со лекови. Друга опција за управување со дијабетес вклучува баријатриска хирургија (намалување на дел од желудникот и цревата), а неодамна се споменува диета од 800 калории на ден, рече Кукузела.

Тешко е да се следи диета со малку јаглени хидрати

Повеќето придобивки од диетата со малку јаглени хидрати што може да се забележи по шест месеци – како што се губење на тежината, подобрување на телесните масти и намалениот внес на лекови – нема да траат ако пациентот престане да ја одржува диетата. Тешко е да се каже дали ова се должи само на недостаток на волја на пациентите, потребни се дополнителни истражувања за ова. Сепак, факт е дека по 12 месеци ваква диета, параметрите кои беа добри по шест месеци се влошуваат, така што нивото на холестерол кај некои од учесниците исто така се влошува.

„Да се ​​задржи дијабетесот во ремисија е како да се чува топче на плажа под вода“, вели Кукузела. Ако пациентите си дозволат да отстапат од новата диета, болеста лесно може да се врати. Значи, целокупната ефикасност на диетата сè уште не е доволно безбедна – вели Кукузела и додава дека затоа е важно да ги поддржувате луѓето кои се на диета.

– Ако за шест месеци можете да покажете дека нешто работи, без гастрична лаважа, или операција, тогаш мора да сфатиме како да им помогнеме на луѓето да продолжат со овој план – посочува таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris