Пет грешки кои сите ги прават по новогодишната одлука за диета

1 јануари, 2021
narandza_tanjir_noz_mjerenje_dijeta_ilustracija

Колкумина од вас се опуштија и се прејдоа на новогодишната трпеза минатата ноќ?

Пред Нова Година, често донесуваме одлуки што планираме да ги спроведеме следната година, а честопати една од целите е да ги намалиме килограмите.

Но, одлуката е лесна за донесување, а за да ја имплементирате, треба да излезете со добар план, кој ќе можете да го следите.

Затоа, размислувањето за ригорозни диети и мени на кое на 2 јануари ќе има само брокула и пилешки гради, нема смисла. Овој начин на исхрана може да доведе само до неуспех, а истовремено да го оштети вашиот метаболизам, создавајќи јо-јо ефект, односно да изгубите 2 или 3 килограми и последователно зголемување на телесната тежина, па дури и повеќе килограми отколку што сте имале пред да држите диета.

За успешно да изгубите тежина и да ја одржите посакуваната тежина, мора да бидете претпазливи да не ги направите следниве грешки:

Јадете храна што навистина не ви се допаѓа

Една од причините зошто диетите не делуваат е тоа што луѓето се принудени да јадат нешто што не им се допаѓа. Значи, ако кењот и брокулите се зеленчук што не ви се допаѓа, не правете смуди или јадења со кељ, туку обидете се да внесете колку што сакате спанаќ, блитва или друг зелен зеленчук во вашата исхрана. Друг клуч за поздрава диета заедно со садовите што ќе ги обожавате е експериментирање со зачини.

Очекувате брзи резултати

Со оглед на тоа што веројатно сте ја зголемиле потрошувачката на храна, особено колачи, за време на празниците, не можете да очекувате да постигнете видливи резултати наскоро по Новата година. Имено, ќе бидат потребни неколку недели или дури месеци за здравата исхрана и вежбањето да дадат резултати.

Најсигурен начин да не го постигнете планот за слабеење е да постигнете неостварливи цели. На пример, ако направите план на диета од кој ќе ја исклучите целата храна што ја сакате или ќе си поставите цел да изгубите четири килограми за еден месец, постои голема можност вашата диета да не успее и да се откажете од новогодишната резолуција по еден месец.

Клучот е да поставите помали цели кои градат пат кон вашата крајна цел. Ова значи дека можете да се обидете да ја избегнете храната што ја сакате, но препорачливо е да јадете дел од омилениот калоричен оброк барем еден ден во неделата.

Не подготвувате здрави оброци однапред

Една од причините за прејадување за време на празниците е тоа што има изобилство храна што е лесно достапна и всушност се нуди насекаде. Кога прославата ќе заврши, започнете да осмислувате опции за здрава исхрана што можете да ги подготвите однапред. Така, секогаш можете да имате подготвен здрав оброк кога ќе бидете гладни и нема да посегнувате по колачи, сендвичи и друга брза храна. Подготвувањето оброци однапред е клучот за успехот во водењето балансирана исхрана.

Не ги проверувате декларациите во продавницата и калориската вредност

Иако некои имиња на пакувањето може да бидат нејасни, треба да обрнете внимание на основните работи. Некои намирници може да бидат здрави, но содржат поголеми количини шеќер. Проверете дали калориската вредност е наведена за целиот пакет или за една порција. Тие исто така имаат предвид дека оптималното количество растителни влакна е 4 g на порција. Фактот дека на пакувањето пишува „пченица“ или „интегрални пченични зрна“ не мора да значи дека храната е здрава. Внимателно прочитајте го составот и обрнете внимание на состојките што завршуваат со „оза“. Храната со декстроза, малтоза и фруктоза, наведени меѓу првите на списокот на состојки, обично содржи големи количини додаден шеќер и значително го зголемува внесот на калории без вистинска хранлива вредност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris