Пита со чварки: Заборавен рецепт од НАЦИОНАЛНИОТ ГОТВАЧ! (ВИДЕО)

23 февруари, 2021
242517_img-20210218-101756edit_ls

Состојки: 250-300 гр крцкави чварки

100 мл млеко

1 јајце

180 мл јогурт

500 гр брашно

лажица масло

20 гр квасец

лажичка сол

1 жолчка од јајце + лажица млеко

Подготовка: Ставете брашно, растворен квасец во млеко, јајца, јогурт, лажици масло, лажичка сол. Оставете 45 минути да се одморат. Исецкајте ги чварките и поделете ги на 4 дела. Месете го тестото и развлечете го на 40 X 40 см.

Преклопете ги половините. Ставете го другиот дел преклопете ги половините хоризонтално. Оставете го тестото 15 минути. Тестото развлечете го на 40 х 40 см. и повторете ја постапката како првиот пат. Оставете го тестото 15 минути. Тестото развлечете го на 30 х 30 см и со мал калап широк 4-5 см, извадете го од рерна. Ставете во плех обложен со хартија, премачкајте со една жолчка и лажица млеко. Ставете го во рерна на 200 C, околу 20 минути.

Da li ste probali ovakve pogačice sa čvarcima? – (stari recept iz Velikog Narodnog kuvara!) – YouTube

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris