ПОЧИНА ПРИНЦОТ ФИЛИП Дворецот ја потврди веста: „Замина во мир“

9 април, 2021
profimedia-0545984486

Почина сопругот на кралицата Елизабета Втора.

Принцот Филип, сопруг на 94-годишната британска кралица Елизабета Втора почина на 99-годишна возраст, објавија на официјалниот профил на палатата на Twitter. „Во длабока болка, кралицата Елизабета Втора извести дека нејзиниот сакан сопруг, војводата од Единбург, принцот Филип, почина денес. Неговото кралско височество почина утрово во мир во замокот Виндзор, според соопштението во кое се наведува дека кралското семејство се приклучува во оддавање почит на починатиот принц и дека деталите за последното збогување ќе бидат објавени подоцна.

 Да потсетиме, 99-годишниот принц беше хоспитализиран минатиот месец откако беше примен во приватната болница на кралот Едвард VII во Лондон на 16 февруари, каде што се лекуваше од инфекција. По четири недели поминати во болница и операција на срцето, сопругот на кралицата Елизабета Втора беше пуштен дома на 16 март и оттогаш се наоѓа во замокот Виндзор. Според британските медиуми, хоспитализацијата на принцот не е поврзана со сегашната пандемија и тој и кралицата примиле вакцини против вирусот КОВИД-19 во јануари за да ги охрабрат другите да го сторат истото.

Принцот ќе остане запаметен по неговите духовити, понекогаш бизарни коментари и шеги, но и како кралски сопруг со најдолг стаж во историјата на Велика Британија. Елизабета Втора. Филип се ожени во 1947 година и во 74-годишниот брак тие имаа четири деца – принцовите Чарлс, Ендру и Едвард и ќерката Ана. И покрај различните гласини за време на неговиот долг брак, Филип и остана верен на својата сакана Елизабета до последниот ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris