Поранешната асистентка на Меган Маркл подготвена да сведочи на суд! Се чини дека војвотката нема да избегне „потенцијално непријатно судење“

23 јануари, 2021
меги

Според Ројтерс, четворица поранешни соработници на Меган Маркл се подготвени да сведочат пред судот за тоа дали војвотката од Сасекс има намера писмото што го испратила на нејзиниот татко да стане јавно, му беше соопштено на Врховниот суд во Лондон.

Да се потсетиме, Меган го тужи издавачот на Асошиејтед весници откако нивниот таблоид „Мејл во неделата“ испечати извадоци од ракописно писмо што му го испрати на отуѓениот татко Томас Маркл во август 2018 година, а деновиве дознавме дека барала од судијата да донесе одлука во нејзина корист затоа што според неа правниот тим нема потреба од „потенцијално срамно судење“. Имено, нејзините адвокати пред судот во вторникот изјавија дека објавувањето на „суштински приватно, лично и чувствително писмо“ е честа повреда на нејзината приватност, па затоа не е можно одржлива одбрана преку „Меил во неделата“.

„Мејл во неделата“ секако не се согласува со ова и тврди дека војвотката имала намера содржината на писмото да стане јавна и дека тоа е дел од медиумската стратегија, истакнувајќи дека таа самата го признала тоа разговарајќи со нејзиниот секретар за комуникации Џејсон Кнауф.

Антониј Вајт, адвокат на весникот, додаде дека секое учество на кралските соработници во изготвувањето на писмото „извикува за истрага“. „Зошто тимот за комуникации на палатата Кенсингтон учествуваше воопшто во составувањето на писмото?“, рече тој.

Адвокат што застапува четворица поранешни соработници, вклучително и Кнауф, рече дека тие ќе бидат подготвени да сведочат на судењето, а еден или повеќе од нив „ќе можат да расветлат“ некои спорни прашања. Ова вклучува изготвување на писмото на Меган до нејзиниот татко, без разлика дали Меган претпоставува дека ќе стане јавно или не, а се поставува и прашањето дали таа била директно или индиректно вклучена во обезбедувањето приватни информации на авторите на нејзината неодамнешна биографија, се вели во правното писмо објавено во средата. „Никој не сака да заземе страна во спорот … Сите наши клиенти се строго неутрални“, се вели во него.

Судењето требаше да започне минатата недела, но беше одложено до крајот на 2021 година по барање на Меган минатата година од доверливи причини, а сега нејзините адвокати рекоа дека ќе бараат резиме на пресудата и автоматски ќе го изјават спорот во корист на Меган.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber