ПОСТАРАТА генерација има повеќе шанса повторно да добие Ковид, а се знае и дефинитивно колку траат антителата

30 март, 2021
70157f8bd319640335c5ccb4a29b4fb00457cd51

Една нова студија од Данска покажува дека повеќето луѓе кои имале Ковид 19 се заштитени од реинфекција најмалку шест месеци, но постарите луѓе се повеќе склони кон нови инфекции отколку помладите.

Истражувањето открило дека само 0,65 проценти од луѓето по втор пат биле позитивни на тестот, откако претходно биле заразени за време на првиот и вториот бран на пандемијата во Данска. Тоа е многу пониско од 3,27 проценти што беа позитивни на вирусот откако користеа многу попрецизни PCR тестови, бидејќи претходно беа негативни на брзиот тест.

Студијата открива дека луѓето постари од 65 години имаат само 47 проценти заштита од повторување на инфекцијата, во споредба со 80 проценти заштита кај помладите луѓе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber