ПОСТКОВИДЕН СИНДРОМ: Се повеќе луѓе го доживуваат овој проблем, а ова се симптомите

6 февруари, 2021
Jedan dan u KB Dubrava - bolnici prenamijenjenoj u COVID centar

Тоа е нова болест со голем број симптоми

Возраста нема ефект затоа што имаме и постари и помлади пациенти, а забележавме само дека помладите жени имаат поголема веројатност да доживеат хроничен замор додека луѓето со промени во белите дробови се најчесто оние кои лежеле подолго време или имале потешки клиничка слика која бара окситерапија и интензивно лекување “, рече инфектологот Барчиќ и истакна дека ова е ново заболување.

„Со оглед на фактот дека ова е нова болест, сите ние сè уште учиме за тоа. Меѓу нашите пациенти имаме и луѓе кои навидум се опоравиле од Ковид-19 мислејќи дека се излечени, но по напуштањето на болницата нивната состојба одеднаш се влошила. Тогаш ние, како специјалисти, се прашуваме дали овој човек има постковиден синдром или сепак е клиничка слика на Ковид-19 “.

Резултатите од студијата покажаа дека кај луѓе со постковиден синдром најчесто се: продолжено губење на вкус и мирис, отежнато дишење, отежнато дишење и болка во градите, хроничен замор, пореметувања во помнењето и концентрацијата, ноќно потење, мускули и болки во зглобовите, главоболка, осип на кожата или опаѓање на косата, несоница, нарушувања на вниманието и концентрацијата, итн. Кај пациенти кои имаат постковиден симптом, може да се појават само еден до два од наведените симптоми, а може да бидат три или повеќе. Исто така, постои ризик од блокада на крвните садови, конвулзии или тромбоза.

Reportage at the Covid-19 unit of the Liege hospital. Liege the 2020-11-13. Reportage a l’unite Covid-19 de l’hopital de Liege. Liege le 2020-11-13.,Image: 583386269, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Рехабилитацијата треба да започне веднаш

Ревматологот физијатар, д-р Симе Мијиќ изјави дека зголемен број на пациенти со такви симптоми се појавиле од април минатата година.

„Она што мислам дека е многу важно е да се започне веднаш по напуштањето на болницата со рехабилитација. Имено, инфекцијата го осиромашува телото и потребно е време за да се врати во својата рутина, но со раниот пристап, овозможете побрзо и полесно закрепнување. Закрепнувањето од Ковид-19 бара физичка активност, квалитетна исхрана и одмор “, рече тој.

Телото на пациентот мораше да биде принудено да се одмори, а во исто време не беше во рамнотежа, бидејќи се бореше против опасен вирус.

„Во тој одмор, нервите, крвните садови и центарот на рамнотежата се оштетени, па затоа сега треба што побрзо да ја вратиме хармонијата. Мојата препорака за закрепнување вклучува постојано поместување на границите. Физичката активност е клучна, затоа одете неколку стотици метри повеќе од ден на ден. Искачубајте се по угорнини пеш, обидете се да трчате. Проверете како се чувствувате следниот ден, па ако немате посериозни заболувања од кои ќе треба да одите на лекар, повторно притиснете го ограничувањето. Обрнете внимание на исхраната и квалитетот на храната. Колку е поразновиден и квалитетен, толку подобро. На овој начин ги зачувувате мускулите и структурите на сите ткива “, рече д-р Мијиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber