Постои многу едноставна причина зошто модерните диети не функционираат

21 февруари, 2021
диета
  1. Ниту една диета не е нова или посебна
    Секој што следи диета веќе забележал дека ниеден нов режим на диета не е нов, туку дека се рециклираат стари диети во ново пакување.

На пример, некои диети како диетата Ф-фактор, што предизвика многу полемики во 2020 година – се фокусираат на зголемување на количината на влакна во исхраната. На нивната веб-страница се вели дека тоа е „единствената програма за слабеење и оптимално здравје создадена од диететичари и заснована на диета богата со растителни влакна“.

Генерално, тоа е добар совет, но еден куп други реномирани здравствени организации како што се Американското здружение за дијабетес, Американското здружение за срце, Медицинскиот институт и Академијата за исхрана и диететика – исто така препорачуваат диета богата со растителни влакна со планови за диети и низа совети.

  1. Ниту една хранлива материја не е „подобра“ од другите хранливи материи
    Говорејќи за хранливите материи, друга работа што е заедничка за многу модерни диети е тоа што тие слават некаков вид храна и ја намалуваат вредноста на сите други видови храна. Всушност, повеќето диети се фокусираат – негативно или позитивно – на неколку избрани хранливи материи. Но, диететичарите предупредуваат дека ова не е вистинскиот начин на размислување.
24sata

Нашите тела имаат потреба од разновидна храна затоа што секоја храна има различни макронутриенти (јаглехидрати, масти и протеини), витамини и минерали, а таа разновидност е она што не одржува здрави. Јаглехидратите се распаѓаат во гликоза, примарен извор на енергија на нашето тело и честопати доаѓаат со влакна кои го одржуваат нашиот дигестивен систем правилно функционирајќи. И ни требаат протеини за нашите мускули и маснотии за да ги заштитиме нашите органи и да ги апсорбираме хранливите материи “, изјави за списанието Здравство Шана Минеи Спенс, диететичар од Њујорк.

Повеќето од денешните модерни диети користат пристап со малку јаглени хидрати и високо протеини. Но, всушност, докажано е дека диетата со малку јаглени хидрати и богата со протеини не е поефикасна за губење на тежината отколку диетата со малку маснотии.

Преглед на постојните докази објавени во списанието Здравство во 2018 година откри дека долгорочното ограничување на одредени макронутриенти не е поефикасно за губење на тежината отколку едноставно трошење помалку калории.

  1. Модерните диети во повеќето случаи рекламираат одреден производ што не е добар
    Повеќето диети што се појавија во последниве години се базираат на специфичен производ, како што се оброци или шејкови произведени од таа личност или нивната компанија, кој ја дизајнираше диетата. Овие се на пример диета Јужна плажа, диета Ф-фактор, диета Аткинсон и голем број други.

Се чини лесно и прифатливо, но секој што создава модерна диета и продава производи врз основа на тоа, заработува и многу пари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris