Престанете да пушите во пет чекори! Ова е најлесниот начин да се ослободите од оваа yжасна навика!

10 јануари, 2021
navika
  1. Одредете датум кога ќе се откажете од пушењето.

Држете се до тој датум. Осигурете се дека датумот не е далеку за да не ја изгубите мотивацијата да се откажете од пушењето за тоа време.

  1. Бидете што е можно позафатени

На тој начин ќе имате многу помалку време да размислите за цигарите. Отстранете ги сите пепелници, запалки и цигари од вашето опкружување.

  1. Пијте што повеќе течност.

Вода, благи чаеви, исцедени сокови. Млаката вода ја намалува желбата за цигара. Бидете физички активни. Прошетајте наместо да возите автомобил или автобус. Одете пеш наместо лифт.

  1. Грижете се за вашата исхрана.

Избегнувајте мрсна храна и закуски. Изберете варено пилешко или риба наместо пржено или пржено свинско месо. Ако не можете без закуски, јаболка, свеж морков и зелка се идеални. Пронајдете го вкусот кој најмногу ви се допаѓа!

cigarete, duvanski dim
  1. Променете ја вашата дневна рутина.

Обидете се да ја смените продавницата во која досега сте купиле цигари. Првите неколку дена избегнувајте места каде што се собираат пушачи. Пронајдете ново хоби или вратете се на старите, заборавени навики. Изненадете се!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber