Пресврт – Една нова студија тврди дека витаминот Д не помага при потешки форми на Ковид-19

23 февруари, 2021
d-vitamin-i-covid-shutterstock_1727389645-1-910x607

Новата студија не поддржува употреба на високи дози на витамин Д3 за третман на умерена до тешка Ковид состојба. Сепак, истата студија има ограничувања, затоа витамин Д останува препорака за превенција

Витаминот Д е бескорисен во третманот на пациенти со Ковид-19, кои имаат потешка клиничка слика, откриле бразилски лекари од Универзитетот во Сао Паоло.

Недостаток на витамин Д во организмот е познат фактор на ризик за развој на ковид-19, поради што многу научници сметале на витаминот Д како средство за ублажување на симптомите на болеста. Сепак, повеќето студии беа со прилично низок квалитет, беа спроведени врз мал број пациенти и можеби немаа контролна група.

Новата студија опфати 240 пациенти, стари околу 56 години, кои завршија во болница поради сериозноста на симптомите на ковид-19, но не им беше потребна механичка вентилација. Половина од пациентите примиле една доза витамин Д (200 илјади IU) на почетокот на третманот, а половина добиле плацебо.

Витаминот Д немаше значително влијание врз текот на болеста. Смртноста во првата група е 7,6%, а во втората 5,1%, а 16% од пациентите од првата група и 21,2% од втората биле примени на одделот за интензивна нега. Како резултат, 7,6% од пациентите во првата група барале механичка вентилација, во втората – 14,4%. Потребата за механичка вентилација кај пациенти од првата група остана во просек 15 дена, кај пациенти од втора – 12,8 дена.

Генерално, разликите помеѓу резултатите од двете групи не беа статистички значајни, заклучуваат истражувачите. Сепак, витаминот Д не предизвика никаква штета – единствениот несакан ефект беше повраќање, што се случи кај еден од пациентите.

– Наодите не ја поддржуваат употребата на високи дози на витамин Д3 за третман на умерена до тешка ковид состојба – пишуваат авторите.

Студијата има и недостатоци

Иако ова е најголемата студија досега за влијанието на витаминот Д врз ковид-19, сепак немаше доволно пациенти за да добијат сигурни резултати, признаваат истражувачите. Покрај тоа, повеќето пациенти имале нормално ниво на витамин Д во организмот – изразен недостаток бил забележан само во една четвртина.

Покрај тоа, студијата се фокусираше на пациенти со умерена до многу тешка клиничка слика. Можно е витаминот Д да биде корисен за помалку сериозни симптоми – студии на други лекови покажаа дека ефектот зависи и од тежината на болеста.

– Со оглед на недостаток на високо ефективна терапија за ковид 19, со можен исклучок на кортикостероиди, важно е да се биде отворен за нови истражувачки резултати на витамин Д, и покрај помалата големина на примерокот и сериозните ограничувања на некои студии – велат истражувачите.

Витаминот Д останува како препорака

Генерално, тешко е да се проучат индивидуалните, независни ефекти на витамин Д врз пациентите. На пример, лице кое редовно вежба на отворено, веројатно има нивоа на витамин Д во нормални граници. Сепак, веројатно толку многу витамин Д не е доволен за да се заштити од ковид 19, но воопшто влијае на општото здравје на луѓето.

Ако витаминот Д има некаква корист во третманот на ковид 19, ефектот веројатно ќе биде умерен. Сепак, ова не треба да се занемари во никој случај – недостатокот на витамин Д не само што го зголемува ризикот од инфекција, туку влијае и на многу негативни процеси во организмот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris