Ракијата ги решава сите проблеми: Во овие 9 здравствени состојби, нејзината заздравувачка магија делува!

6 јануари, 2021
ракија

Ракијата ублажува многу заболувања

Сливовача и лоза се најпознатите ракии, а како што сугерира името, тие се направени од слива и винова лоза. Со оглед на големиот процент на алкохол во ракијата, сепак треба да се биде внимателен со неговата потрошувачка, но мала и навремена количина ракија брзо ќе излечи одредени здравствени проблеми.

Ракијата се користи со векови за ублажување на бројни заболувања, од болки во стомакот и грбот до забоболка.

Чаша ракија од сливовача или масажа со комовиќ може да направи чуда за вас.

 1. Болки во стомакот:

Дали јадевте тежок оброк што ви задаваше болка во стомакот? Прст или два ракија ќе го смират веднаш.

 1. Забоболка:

Држете голтка ракија десет секунди на болен заб, протресете го, а потоа исплукајте го. Повторете уште два или три пати во пократки интервали за ракијата да не ги иритира премногу непцата.

 1. Болки во грлото:
  Доколку болката во грлото, односно болката во грлото е предизвикана од бактериска инфекција, ракијата со неколку капки прополис успешно ќе го дезинфицира грлото. Ќе ви помогне и топол билен чај со неколку лажици ракија.
 2. Болки во грбот:

Нежно масирајте малку ракија на болен и тврд грб. Повторете ја постапката по неколку часа. За таа цел, особено се препорачува комовица или тропика, ракија од остатокот од грозјето по ферментација, но ќе се користат и други ракии.

 1. Вкочанет врат:

Исто како тврд грб, на ист начин можете да поправите тврд врат со ракија.

 1. Болка кај ревматски заболувања:

Меѓу заболените од артритис, масажата со ракија е често средство за ублажување на болката во зглобовите.

 1. Оток:

Докажано е дека ракијата ја лади кожата и добро влијае на отокот. Можете да масирате со ракија на отеченото место или да ставите компрес на неа. Имајте на ум дека ракијата може да ја иритира кожата по само неколку минути, па затоа за кратко време чувајте облоги на отечениот дел од телото. Исто така, масажа со ракија често се користи за ублажување на висока температура.

 1. Слаба циркулација:

Нашите баби и дедовци честопати започнуваа бавна утринска циркулација откако ќе се разбудеа со чаша ракија.

 1. Уролошки проблеми:

Ракијата од магдонос е одличен сојузник во борбата против бактериски инфекции на уринарниот тракт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber