Раста обвинет! Му се заканува затвор од 3 години, а може да остане неказнет ако открие од кого ја набавил дрогата

5 јануари, 2021
rastaaa-620x350

Пејачот Стефан Ѓуриќ Раста (31) е обвинет за кривично дело недозволено поседување наркотични дроги за лична употреба.

Тој во октомври заедно со Б.Л. бил уапсен бидејќи кај нив била пронајдена одредена количина сканк и кокаин.

Ивана Ракошевиќ, портпарол на Вишото јавно обвинителство во Белград, кое спроведе истрага против Ѓуриќ и Б.Л., за Танјуг прецизира дека Високиот суд се прогласил за ненадлежен во овој случај и дека случајот бил доставен до Првиот основен суд во Белград за кривично дело неовластено поседување наркотични средства од член 246а став 1 од Кривичниот законик.

За ова дело е загрозена парична казна или затвор до три години.

Законот предвидува и можност за ослободување од казна, доколку сторителот открие од кого набавува дрога.

Ѓуриќ и Б.Л. се во притвор од апсењето на почетокот на октомври, а нивниот притвор последен пат беше продолжен со одлука на Апелацискиот суд во Белград кон крајот на декември, која се очекува да трае до 27 јануари, за да не го повторат делото на краток рок.

Против нив Вишото обвинителство во Белград спроведе истрага поради сомневање дека сториле кривично дело – недозволено производство и пуштање во промет наркотични средства, за што е одредена казна од три години до 12 години затвор.

Обвинителството долго чекаше на резултатот од вештачењето, кое веројатно ја утврди одлуката за кривичното дело за кое е обвинет.

На рочиштето во обвинителството, Раста се бранеше дека пронајдениот сканг го користел за своја употреба, но обвинителството не му веруваше.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris