(РЕЦЕПТ) ВКУСЕН И ЗДРАВ: Рускиот пијалок од 12 век го буди целиот организам!

19 јануари, 2021
caj

Рускиот традиционален пијалок sbiten (sbiten) датира од 12 век и може да се подготвува со или без алкохол. Се прави брзо и лесно, а поради многуте здрави состојки има и силни лековити својства.

Русите го пиеле наутро со векови, пред да се префрлат на кафе или чај.

Состојки:

  • 1/2 чаша мед
  • 1 лимон
  • 1 лажичка каранфилче
  • 1 лажичка ѓумбир
  • 3 ловорови лисја
  • 1/4 лажиче цимет
  • 4 лажици џем од капина (или друго црвено овошје)
  • 1,5 литри вода

Подготовка: Соте ги сите состојки во 2 dcl вода и оставете ги да се крчкаат на средна топлина неколку минути. Додадете го остатокот од водата и добро измешајте. Можете исто така да подготвите sbiten како греено вино, само заменете ја водата со иста количина вино.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris