РЕШЕТЕ ЈА ДИЛЕМАТА ЗА САМО 60 СЕКУНДИ: Овој трик открива дали имате прекумерна тежина или не!

9 февруари, 2021
dieta

За многумина, индексот на телесна маса (калкулатор за БМИ) е главниот параметар кога станува збор за тежината. Сепак, постои и друг начин да се утврди дали имате прекумерна тежина.

Телевизиското шоу „Вистината за дебелината“ покажа краток тест што беше спроведен на Британците.

Главниот показател за дебелината е вишок маснотии во стомакот, но тоа не е сè – таложењето маснотии на овој дел од телото може да укаже на ризик од развој на најчестите болести денес, дијабетес и срцеви заболувања.

salo na stomaku

Авторите на шоуто нагласуваат дека ризичната група вклучува не само дебели луѓе чија тежина покажува голем број килограми, туку и оние кои не се, и кои имаат изразена маст околу стомакот.

Како да направите тест?
Прв чекор: Измерете го делот од конецот од петицата сè до врвот.

Чекор два: Сега свиткајте го на два дела, а потоа завиткајте го околу половината.

Трет чекор: Во случај да не се спојат краевите на конецот, тоа е знак дека имате вишок маснотии на стомакот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris