Ритуал за МЕКА и БЛЕСКАВА кожа: Како да направите вистинска МЛЕЧНА КУПКА

21 септември, 2021
40b448394c6775a1fd84fb0eec07c1a81adcdb3e

Клеопатра го негувала својот изглед на овој начин на капење.

Една од најмоќните жени во историјата секако била Клеопатра. Покрај владејачките способности, таа е позната и по својата неверојатна убавина, за нејзините древни ритуали се зборува и денес, а една од најпознатите приказни е капењето во млеко.

Имено, според историските записи, Келопатра се капела во млеко од магаре, на кое додавала лаванда, мед и ливчиња од роза.

Иако на прв поглед, капењето во млеко дава само пријатно естетско искуство, има и корисен ефект, особено за кожата.

Млечната киселина ги чисти и отстранува мртвите клетки од кожата, правејќи кожата да изгледа младешки и сјајно, додека на допир ќе стане мека и мазна.

Дека млекото е добро за кожата, поткрепува со фактот дека се додава во многу козметички препарати, како што се хидратантни креми, тоници за лице, па дури се наоѓа и во шампоните за коса.

Млечните киселини ги намалуваат брчките и позитивно влијаат на сувата кожа, поради што капењето во млеко е природен начин за негување и подмладување на вашата кожа, од глава до пети.

Како да направите купка со млеко?

За да направите купка со млеко, ќе ви требаат следниве состојки:

– 2 чаши млеко во прав (можете да користите козјо, кравјо или магарешко млеко по ваш избор)

– до десет капки есенцијално масло од лаванда

– 1 чаша крупна морска сол

– 2 лажици мед

Подготовка:

Во голем сад измешајте ги сите состојки и додадете еден литар вода. Мешајте ги состојките додека не се растопат грутките сол. Потоа истурете ја смесата во када наполнета со топла вода до половина. Промешајте со рака и додадете ги ливчињата од роза или друго цвеќе по желба.

Опуштете се и уживајте во нежната купка и заводливите мириси, а за уште поголемо задоволство можете да запалите миризливи свеќи. По оваа купка, можете да се исплакнете со млака вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris