Се истражува влијанието на комбинирање на првата и втората доза на вакцини против Ковид 19 од различни производители: Првите резултати се неочекувани…

11 април, 2021
Covid-19,Vaccine,Production,Tubes,In,Line

Кога Велика Британија ги смени упатствата за вакцинирање на населението во јануари 2020 година – според системот „ако друга доза од една вакцина не е достапна, пациентите ќе добијат друга, од друг производител“, таа вест шокираше многу здравствени експерти. Новото правило се засноваше на само шпекулации, бидејќи во тоа време немаше научни податоци кои покажуваат дека мешањето на две вакцини против вирусот корона е безбедно и ефикасно. Денес, ситуацијата е сосема поинаква.

Започна испитувањето за мешање на вакцините за Ковид 19

Во февруари годинава, истражувачите од Универзитетот во Оксфорд започнаа студија во која волонтерите примија доза на вакцина Pfizer-BioNTech, проследена со доза на вакцина AstraZeneca или обратно. Овој месец, истражувачите ќе започнат со анализа на крвта на испитаниците за да видат колку работи пристапот за мешање на вакцините и колку тие се совпаѓаат во нивните формули. Бидејќи се повеќе и повеќе вакцини се одобруваат, научниците тестираат и други комбинации. Неколку се во клинички испитувања, додека други во моментов се тестираат на животни.

„Мислам дека сме на работ на интересни податоци“, рече д-р Адам Витли, имунолог на Универзитетот во Мелбурн во Австралија.

Хетеролошкиот стимул не е нов во ерата на пандемијата

Концептот на мешање на вакцини, понекогаш наречен хетеролошка стимулација, не е нов во нашата ерата на пандемијата. Со децении, научниците го истражуваа пристапот, надевајќи се дека ќе најдат моќни комбинации против бројни вируси, како што се грип, ХИВ или ебола. Но, научниците немаа многу што да покажат за целото ова истражување. Беше прилично лесно да се покаже дека двете вакцини можат да работат добро кај глувци, но спроведувањето на целосни клинички испитувања со комбинација на вакцини е тешка задача.

  • Да се ​​развијат две паралелни краци на вакцината за една компанија е двојно поголема работа и двојно поголема цена – објасни имунологот д-р Адам Витли.

Вакцините против вирусни вектори носат висок ризик

Експертите нагласуваат дека вакцините против вирусни вектори носат висок ризик. Примачите можат да развијат имунитет на вирусниот вектор по првата доза, а кога ќе пристигне втората доза, нивниот имунолошки систем може брзо да го уништи вирусниот вектор пред да му ја донесе својата корисна, одбранбена содржина на телото. Бројни производители на вакцини одлучија да ја заобиколат оваа потенцијална закана користејќи различни вируси за секоја доза. Така, вирусните вектори во втората доза би биле нови за имунолошкиот систем, како и по првата доза. На пример, во 2017 година, истражувачите од Институтот за истражување Гамалеј во Русија создадоа вакцина против ебола, чија прва доза содржи вирус наречен аденовирус. Втората доза користеше друг вирус, наречен везикуларен вирус на стоматитис.

Спутник V обезбеди силна одбрана од Ковид 19

Кога лани започна пандемијата, истражувачите од институтот Гамали користеа слична стратегија за создавање вакцини против коронавирусот. Првата доза го користеше истиот аденовирус како и во нивната вакцина против ебола, наречена Ad5. Втората доза содржи различен хуман аденовирус – Ad26. Истражувањата вметнаа ген за протеин на површината на вирусот корона, наречен спајк, во двата вируси.

Студиите откриле дека вакцината, сега позната како Спутник V, обезбедува силна одбрана од Ковид 19. Во клиничките испитувања, истражувачите откриле дека ефективноста е 91,6 проценти. Спутник V сега се користи во Русија и 56 други земји. Неодамна, Гамали институтот се здружи со AstraZeneca, компанија која произведува своја вакцина за Ковид 19. AstraZeneca се состои од две дози на аденовирус на шимпанзо, наречен ChAdOk1 и има ефикасност од 76 проценти, според последното издание.

Мешавина на вакцини може да создаде поефикасен имунолошки одговор

Истражувачките тимови „Гамалеја“ и „АстраЗенека“ сакаат да видат колку добро работат нивните вакцини. Тие регистрираа неколку клинички испитувања во кои волонтерите ќе добијат доза на аденовирус AstraZenec ChAdOk1 и друг, хуман аденовирус – вакцина Ad26 Sputnik V. Д-р Јакоб Крамер, раководител на клинички развој на ЦЕПИ, организација за развој на вакцини, рече дека вакцините кои користат вирусни вектори не се единствените видови кои можат да имаат корист од мешањето. Всушност, одредени комбинации на различни вакцини може да предизвикаат поинаков, поефикасен имунолошки одговор од истата вакцина.

Вториот вид вакцина против Ковид 19 која се тестира содржи вистински спајк протеин, а не генетски упатства за него. Некои од вакцините содржат цел протеин, други содржат само фрагмент од него. Во моментот, во клиничките испитувања има 29 вакцини со база на протеини, како Ковид, иако ниедна сè уште не е одобрена. Д-р Адам Витли и неговите колеги тестирале вакцини врз основа на протеини кај глувци. Како прва доза, тие инјектирале шилести протеини кај животните, а за втората доза само на врвот на шилецот, регион познат како домен на врзување на рецепторот или Р.Б.Д. Д-р Витли и членовите на истражувачкиот тим откриле дека комбинацијата работи подобро од две дози на спајк или Р.Б.Д.

Различниот асортиман на антитела е подобар во запирање на коронавирусот

Истражувачите веруваат дека првата доза произведува широк спектар на антитела кои можат да се лепат во одредени точки долж шилестиот протеин , а втората доза може да обезбеди голема количина на особено силни антитела на врвот на Ц протеинот. Дејствувајќи заедно, овој опсег на антитела прави подобра работа во запирање на коронавирусот.

Други комбинации на вакцини може да бидат корисни, исто така. Некои вакцини, особено оние врз основа на протеини, прават добра работа во правењето антитела. Другите, како што се вирусни вектори, подобро ги третираат имуните клетки, додека вирусниот вектор придружен со подобрување на протеините може да го понуди најдоброто од двете варијанти.

За ХИВ вирусот – мешањето беше неуспешно

Џон Мур, вирусолог од Медицината „Вил Корнел“, предупреди дека нема гаранција дека клиничките испитувања ќе ги откријат придобивките од мешање на вакцините. Во потрагата по вакцини против ХИВ, истражувачите, наводно, се обиделе неуспешно да комбинираат вирусни вектори и да ги зајакнат протеините. Сепак, според д-р Мур, приказната може да се постави поинаку за вакцините за коронавирус.

Некои истражувачи истражуваат хетеролошка вакцина, не за да најдат супериорна мешавина, туку само за да отворат повеќе можности за земјите кои имаат проблеми со вакцинирање на нивната популација. Минатата недела, Индија престана да извезува вакцина во други земји, бидејќи се соочува со огромен број на лица заразени со Ковид 19. И земјите кои се потпираа на тие вакцини, сигурна алтернатива на втората доза, може да спасат животи.

Британците го започнаа испитувањето, резултатите на крајот на април

По критиките од Велика Британија во јануари, за укажување дека вакцините може да се мешаат, истражувачите од Универзитетот во Оксфорд тргнале да ја тестираат идејата. Во студијата наречена „Ком-Ков“, тие регрутирале 830 доброволци за да тестираат две вакцини одобрени од британската влада – вакцината заснована на аденовирус „АстраЗенека“ и вакцината Пфајзер-БиоНТех. Едната група волонтери ја примиле вакцината Pfizer-BioNTech, проследена со AstraZeneca, додека другата добила обратен редослед. Другите волонтери ја добиваат стандардната верзија, истата вакцина во две дози. Подоцна овој месец, тим од Универзитетот во Оксфорд ќе тестира за волонтерски антитела и имунолошки клетки на крвна основа за да утврди дали хетеролошкиот поттик произведува имунолошки одговор приближно силен како две дози од секоја одобрена вакцина.

Во Кина, 4 вакцини комбинирани

Научната заедница е подготвена да поддржи дополнителни хетеролошки студии за мешање на вакцини, со оглед на тоа што во моментов во светот се користат 13 вакцини од 19 лица, а други 67 се во клинички студии. Како што расте бројот на одобрени вакцини, можните комбинации во кои тие можат да се користат ќе бидат побројни. Неодамна, истражувачите од Националната агенција за храна и лекови во Кина ги проширија своите истражувања за хетеролошки подобрувања, тестирајќи четири различни вакцини кои се одобрени во Кина или се во доцна фаза на клинички испитувања – вакцини засновани на аденовируси, протеини, РНК и коронавируси кои се инактивирани од хемикалии. Истражувачите инјектирале глувци во првата доза од една вакцина, а потоа во втората доза од друга вакцина. Некои комбинации предизвикаа посилен имунолошки одговор кај глувците во споредба со животните кои ги примија двете дози од истата вакцина. И дали научниците ќе спроведат повеќе експерименти врз други вакцини, зависи од подготвеноста на производителите на вакцини и нивната подготвеност да дејствуваат заедно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris