Совети за повеќекратни оргазми: Дури 10% од мажите ги доживуваат

24 април, 2021
dreamstime-m-155860793

Само кратокк одмор му овозможува на вашето тело да се одмори и ресетира, но во исто време не дозволува да падне сексуалната желба. Во меѓувреме, сменете ја позицијата

Дури 70 проценти од жените понекогаш доживуваат повеќекратни оргазми. Според друга студија, објавена во 2016 година во списанието „ Sexual Medicine Reviews “, 10 проценти од мажите во дваесеттите години доживеале повеќекратни оргазми, но тој број се намалувал со текот на годините, пишува Инсајдер.

После оргазмот следи фаза на опоравување. За мажите, тоа е период во кој е физички невозможно да се возбудат. Ова време е различно за секого и може да трае од неколку минути до неколку дена. За жените е малку поинаку. Може да има чувство на замор или намалена желба за секс, но и продолжување на „играта“ што доведува до повеќе оргазми. За да ги постигнете, следете ги советите.

1. Направете краток одмор

Можеби ќе ви треба пауза помеѓу оргазмите, дури и ако вашето тело не бара долг период на опоравување, вели сексуалната терапевтка Сара Бери.

24sata

Само кратка пауза му овозможува на вашето тело да се одмори и ресетира, но во исто време не дозволува да падне сексуалната желба. Паузата може да биде промена на положбата или стимулација на други делови од телото.

2. Техника ‘Раб’

Ова е техника во која намерно го одложувате оргазмот, што може да ве обземе со интензивни чувства кога подоцна ќе постигнете оргазам. Запрете во моментот кога чувствувате дека можеби ќе доживеете оргазам. Почекајте додека чувството не се смири и потоа продолжете понатаму. Колку подолго го одложувате можете да доживеет повеќекратен оргазам. Вежбањето е важно.

3. Кигелови вежби

24sata

Кигеловите вежби ги зајакнуваат мускулите на карлицата. Мускулите се грчат за време на оргазмот, а нивното зајакнување може да ви помогне да доживеете повеќе оргазми. Вежбајте, затегнете ги мускулите неколку пати по ред како да сакате да задржите урина. Кигеловите вежби го зголемуваат протокот на крв во вулвата и вагината, што доведува до поголема возбуда.

4. Мастурбација

Мастурбацијата ќе биде корисна при истражување на сопственото тело и препознавање на она што ви одговара. Можете подоцна да разговарате со вашиот партнер за тоа што ви одговара, и тоа е одличен начин за повеќе оргазми.

5. Стимулирајте други области

Постојат неколку видови на оргазми. Од клиторисот, до стимулација на Г-точката, Ц-точката поврзана со стимулација на грлото на матката. Кај мажите, може да се стимулира P-точка што бара продирање низ ректумот кон мочниот меур, каде што има мала мазна испакнатина – простатата. Така, мажите можат да доживеат интензивни, па дури и повеќекратни оргазми. За оние кои не сакаат да одат толку далеку, може да се стимулира и надворешното P-место и се наоѓа во областа од крајот на тестисот до задникот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris