СТАРИНСКИ КОЛАЧ СО ЦРЕШИ: Ве враќа во ДЕТСТВОТО, а има ОДЛИЧЕН вкус! (РЕЦЕПТ)

10 јуни, 2021
1901471_profimedia0014116975_ls

Сега е сезона на цреши, и тие можат да бидат одлични и во колач.

Ова е едноставен, старомоден колач печен од нашите баби, па покрај вкусот, може да го почувствувате и мирисот на детството.

trešnje, berba

Состојки:

3 јајца

2 чаши (2,5 дл) шеќер

1 чаша масло

1 чаша јогурт

2 чаши брашно

1 кесичка ванилин шеќер

1 кесичка прашок за пециво

350 гр цреши

Малку шеќер во прав (за посипување)

trešnje

Подготовка:

Јајцата пенесто изматете ги со шеќерот, потоа додадете го маслото и јогуртот, промешајте уште малку, а потоа додадете го брашното измешано со прашокот за пециво. Истурете ја масата во намастен и набрашнет плех за печење, а потоа наредете ги црешите без семки на тестото.

Печете на 180 степени околу четириесет минути или проверете со чепкалка за заби. Изладете го колачот и посипете со шеќер во прав.

На здравје!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris