Таа се става на второ место: Зошто жената се согласува да биде љубовница на оженет маж?

6 февруари, 2021
жеѓе

Некои жени може силно да ги привлекуваат мажи кои се во брак поради недостаток на лична вредност. Имаат нереални очекувања дека ќе ја напушти сопругата и ќе продолжи да живее со својата љубовница, што ретко се случува во пракса – вели психотерапевтот Синџиќ.

Според неа, постои еден вид жени со „натпреварувачки дух“; таквите жени имаат потреба од лично задоволство во отсуство на самодоверба. Инаку, додава Синџиќ, постои и друг вид на жени кои имаат чувство дека не се достојни за љубов, и како такви избираат недостапни мажи како еден вид самоказнување.

Честопати проблемот со несигурност датира од детството или се јавува низ фазите на растење. Често ваквите жени потекнуваат од нефункционални семејства. Нивните родители најчесто биле злоупотребувани, честопати критикувани, па дури и не е исклучено да биле изложени на некакво насилство. Сето тоа влијаело на нив да живеат подоцна во верување дека не се достојни за loveубов – објаснува психотерапевтот и додава дека тоа не важи за девојчиња чии родители се разведени.

Таа посочува дека има и жени од понаивен карактер кои не би влегле во врска со оженет маж, но мажите во овој случај стануваат многу манипулативни и упорни за да остават впечаток дека се во можност си дозволи љубов и романса. Ова го прават во потрага по предизвици што им даваат чувство на лична вредност, без да размислуваат за емоциите на „другата страна“.

Честопати, мажите ја сакаат оваа лага дека се во нефункционален брак кој треба да се распадне. Ова ја става жената во позиција да чека да се разведе, и во повеќето случаи тие никогаш не се осмелуваат да ја напуштат сопругата и брачната заедница. Потоа следува ново ниво на манипулација: тие почнуваат да измислуваат разни причини, поради што жената може да падне во манипулативна стапица, а потоа нездравата врска може да се претвори во децениска агонија – предупредува Синџиќ.

Човек може да игра игра на двојни аршини на неодредено време. Според психотерапевтот, тие дури и чувствуваат заемно задоволство – од една страна, тие имаат сигурност обезбедено од неговата сопруга, а од друга страна,љубов и сензација што ги обезбедува неговата љубовница.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris