ТАЈНИ ОД КРЕВЕТОТ: Принцезата Дијана носела перика за да личи на Камила?

8 јануари, 2021
profimedia-0283186319

Нови детали за животот на омилената принцеза

„The Crown“, нова книга на кралскиот биограф и историчар Роберт Лејси, открива многу нови детали од животот на покојната принцеза Дијана. Наводно, принцезата и нејзините пријатели често се шегувале дека нејзиниот сопруг, принцот Чарлс, не прави ништо во врска со нивниот брачен живот, па дури планирала да го напие за да го присили на сексуален однос.

Во книгата Лејси пишува … Дијана и ќе се жалеше и ќе се шегуваше дека ја бојкотира спалната соба со нејзините пријатели. Можеби треба да се обиде да го опие Чарлс една вечер во надеж дека ќе го охрабри барем малку принцот. Не, знаете што се случува со тој орган под дејство на алкохол? Клон… Како да ја исклучите светлината и да ставите сина перика на главата? На тој начин тој можеше да те замени со Камила“, одговорија нејзините пријатели. „Дијана вриштеше од смеа. По некое време и размислување, таа прифати дека е втора жена во неговиот живот“, пишува кралскиот биограф во книгата, пренесува The Sun.

Приказната за бракот на принцот Чарлс и принцезата Дајана, денес е подеднакво интригирачка за јавноста како и во 90-тите години на минатиот век. Чарлс веќе беше во доцните триесетти години кога ја запозна 12 години помладата Дијана. Единствениот услов што му го постави кралицата Елизабета Втора беше неговата сопруга да биде протестантка и пожелно е таа да биде од кралско или благородно потекло и да е девица. Дијана, која тогаш работеше како дадилка во Лондон, ги исполни сите критериуми.

Тие се верија на 24 февруари 1981 година и се венчаа на 29 јули во катедралата Свети Павле, а не во опатија на Вестминстер, затоа што во неа немаше место за сите гости. Дијана се збуни пред олтарот и ги помеша средните имиња на Чарлс. На венчавката присуствуваа 750 милиони луѓе, а на 21 јули 1982 година тие го добија синот принцот Вилијам. Дијана одби да ја почитува традицијата и се породи во болницата Сент Мери, а не во Бакингемската палата. Вториот син, принцот Хари, е роден на 15 септември 1985 година.

Нивниот брак започна да се распаѓа кон крајот на 1980-тите. Отпрвин се обидоа да ги прикријат брачните проблеми, но медиумите ја открија реалната состојба. Чарлс ја оживеа својата предбрачна љубовна врска со Камила Паркер Боулс и како одговор на неверството на нејзиниот сопруг, Дијана започна романса со инструкторот за јавање Џејмс Хјуит. Крајот на нивниот брак дополнително беше нарушен со обвинувања дека принцот од Велс имал врска со Камила. Дијана ја потврди својата врска со инструкторот за јавање јавно на ВВС, една година откако Чарлс ја призна својата прељуба во едно телевизиско интервју, изјавувајќи дека „бракот бил преполн затоа што имало тројца“. Дајана тогаш го изневери Чарлс со уште четворица мажи. Кралицата Елизабета Втора не ги казни ниту Дијана ниту Чарлес, но побара да се разведат, што и сторија во август 1996 година. Тогаш на Дијана ѝ беа дадени 17 милиони фунти по бракоразводната парница, под услов повеќе да не зборува јавно за разводот, но кралицата продолжи да ја признава Дајана како член на кралското семејство.

По разводот, Дајана конечно ја пронајде среќата кај Доди ал Фајед. Бидејќи повеќе не мораше да учествува во кралските должности, таа стана активна членка на Црвениот крст. Своето вклучување во проектот за расчистување на мините таа секогаш ја ставала на хуманитарно, а не на политичко ниво.

На 31 август 1997 година, Дијана и нејзиниот љубовник го напуштија хотелот Риц во Париз со автомобил. Возејќи се со голема брзина во желба да избега од папараците, возачот изгубил контрола над возилото и удрил во столб во тунелот. Тешко повредената Дијана е пренесена во болница два часа по несреќата, додека возачот и нејзиниот љубовник починале на самото место. Омилената принцеза им подлегна на повредите во 4 часот утрото. Таа е закопана на островче среде езерото Овал каде пливаат четири црни лебеди и се украсени со бели лилјани. На патот кон гробницата растат 36 дабови и секој од нив одбележува една година од животот на принцезата. Таа е погребана во црн фустан што го нарача неколку недели пред нејзината смрт, со бројаница во рацете што ѝ ја подари Мајка Тереза, која почина една недела по Дијана. На погребот на принцезата присуствуваа 2,5 милијарди луѓе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris