Тој е најмоќниот сојузник на вашето убаво и негувано лице: Нема ништо подобро за кожата од зелениот чај!

20 април, 2021
zelen caj za zdravje

Зелениот чај е моќен сојузник за вашата кожа.

Поради многуте придобивки, би било штета да ја пропуштите можноста да ја обновите и освежите кожата.

Сигурни сме дека барем еднаш сте погледнале во огледало и сте биле разочарани од одразот. Премалку сон или премногу посветеност си го направи своето. Лицето е иритирано, чеша, па дури и повремените акни ја обојуваат грдата глава во најлош можен момент.

Конечно сфативте дека не можете повеќе да ја игнорирате ситуацијата. Но, пред да дизајнирате комплицирана рутина за чистење на лицето, прочитајте го овој текст. Во него, ќе научите како само една природна состојка може да ја обнови вашата кожа.

Зелен чај за кожата на лицето

Зелениот чај е ризница на хранливи материи кои значително ја подобруваат состојбата на кожата на лицето. Покрај антиоксиданси, зелениот чај содржи и аминокиселини, ензими, полифеноли, витамини од групата Б, фолати, манган, калиум, магнезиум, кофеин.

Овие соединенија работат заедно за подмладување на кожата, ја намалуваат подпухналоста околу очите, ја намалуваат видливоста на темните кругови, ги отстрануваат акните, ја штитат кожата од УВ зрачење, ги намалуваат порите… Сите овие придобивки на зелениот чај ја направија многу популарна, природна кожа состојка за нега.

Како се користи зелениот чај за лице?

Сега кога знаете со какви проблеми може да ви помогне зелениот чај, сигурни сме дека сакате да знаете како правилно да го користите. Само со соодветна подготовка и примена на зелен чај, ќе го добиете посакуваниот резултат – затегната, смирена кожа без мозолчиња.

Зелен чај за чистење на лицето

Кога се користи како тоник за лице, зелениот чај одлично ја чисти лицето. Еве како лесно да го подготвите тоникот за зелен чај:

Сварете две чаши зелен чај и оставете 10 минути да се излади.

Во изладената смеса додадете неколку капки масло од чајно дрво. Или можете да додадете уште едно есенцијално масло по ваш избор. Важно е само да не се додава есенцијално масло во топол чај, бидејќи маслото ќе испари.

Пренесете го готовиот тоник во шише со прскалка.

Спреј го готовиот тоник двапати на ден, откако ќе го исчистите лицето со гел за чистење или млеко.

Доколку немате шише со спреј, тоникот можете да го чувате во обично шише или тегла и да го нанесете на лицето со памук.

Овој тоник го отстранува вишокот на себум и нечистотиите од порите, па затоа е идеален за луѓе со мрсна кожа на лицето.

Покрај тоа, зелениот чај има антиинфламаторни својства. Значи, може да им помогне на луѓето кои страдаат од розацеа и псоријаза.

Зелениот чај како третман против акни

Ако страдате од постојани акни, можете да користите концентриран зелен чај за да ги отстраните. Еве како да подготвите насочен третман со зелен чај:

Измешајте ¼ чаши лисја зелен чај и ¼ чаши вода. Сварете ја смесата, но извадете ја од шпоретот пред да зоврие.

Нанесете го третманот со памук директно на акните. По 10 до 15 минути, измијте го лицето со средство за чистење на кожата. Повторете го процесот двапати на ден се додека не се ослободите од акните.

Зелениот чај ефикасно ги отстранува мозолките благодарение на катехините што ги содржи. Овие соединенија имаат антибактериско дејство.

Покрај тоа, зелениот чај ја регулира лачењето на себум и на тој начин, на друг начин, ефикасно ги заглавува порите и спречува формирање на нови акни. Конечно, поради неговиот антиинфламаторно дејство, зелениот чај ја смирува кожата.

Зелен чај за да се намали видливоста на порите

Вие сте од оние луѓе кои немаат проблеми со акни, но имате големи пори. Доколку сакате да ја намалите видливоста на порите на природен начин, подгответе ја следнава маска:

Направете чаша зелен чај и оставете го да се излади. Измешајте неколку лажички зелен чај со 2 лажички глина. Вашата цел е да добиете паста. Ако маската е премногу тенка, додадете повеќе глина за лице.

Нанесете ја маската на деловите од лицето каде што се зголемени порите и почекајте целосно да се исуши. Потоа извадете ја маската со вода и нанесете хидратантна крема.

Глината го отстранува вишокот на себум, мртвите клетки и нечистотиите од порите и на тој начин им овозможува на порите да се намалат.

Зелениот чај има адстрингентни својства. Ова значи дека ја затегнува кожата и со тоа ги намалува зголемените пори на лицето. Исто така, како глината, го регулира лачењето на себум.

Пилинг за лице со зелен чај

Малку грубата текстура на лисјата од зелен чај го прави одличен пилинг за кожа. Ако сакате да го искористите ова својство на зелен чај, еве како можете да го направите тоа:

Измешајте лажица лисја зелен чај, лажица шеќер, 2-3 лажици маслиново масло и 2 лажици мед.

Нанесете го пилингот на лицето. Нежно масирајте го лицето со кружни движења. По 2-3 минути, измијте го лицето и ставете хидратантна крема.

Доколку сакате да пробате нешто поедноставно, можете да го подготвите овој пилинг. Сè што ви треба е зелен чај и шеќер.

Направете зелен чај натопувајќи една вреќа со филтер во чаша топла (не зовриена) вода.

Откако ќе се излади чајот, додадете една лажица од тој чај во садот и две лажици шеќер и промешајте. Ако смесата е премногу тенка, додадете повеќе шеќер додека не добиете конзистентна паста.

Користете го овој пилинг еднаш или двапати неделно.

Шеќерот механички ги отстранува мртвите клетки и нечистотиите. Маслиновото масло е богато со витамини, особено со витамин Е. Затоа, ја штити кожата од УВ зраци и го забрзува заздравувањето на раните. Медот има антибактериско дејство. Исто така, интензивно ја хидрира кожата.

Зелен чај како маска за подмладување

Во 2003 година, Медицинското училиште во Georgiaорџија спроведе научна студија која ги потврди својствата против стареење на зелениот чај. Полифенолите од зелен чај имаат антиоксидативно дејство. Ова значи дека тие ја штитат кожата, меѓу другото, од формирање на фини линии и брчки.

Предлагаме маска со зелен чај што ќе ја подмлади и освежи вашата кожа.

Еве како да ја направите:

За да ја подготвите оваа маска, ќе ви требаат две користени филтер кесички зелен чај, 1-2 лажички мед и малку сок од лимон.

Отворете ги филтер вреќичките и пренесете ја нивната содржина во садот.

Во зелениот чај додадете мед и сок од лимон. Вашата цел е да добиете паста, па постепено додавајте сок од лимон. Ако претерате со сок од лимон, додадете повеќе мед.

Нанесете ја маската на лицето и оставете ја да делува 5-10 минути. Потоа измијте го лицето. Користете ја оваа маска еднаш или двапати неделно.

Медот има навлажнувачки ефект, а сокот од лимон содржи високи концентрации на витамин Ц.Овој супервитамин ја стимулира синтезата на колаген. Како резултат на тоа, кожата станува затегната, а фините линии и длабоките брчки се помалку забележливи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris