ТОРТА СО ЈАГОДИ И ОРЕВИ КОЈА НЕ СЕ ПЕЧЕ! Вкусно задоволство готово за 20 минути: Совршен спој на ВКУСОВИ!

15 април, 2021
1576361_profimedia0014121783_ls

Тортата со јагоди е готова за само 20 минути, а не се пече.

Состојки:

150 гр мелена плазма, 100 гр мелени ореви, 100 гр стопен путер, 100 гр суво грозје потопено во рум, 100 гр желе бонбони, 2 лажици млеко или сок, 200 мл слатка павлака, 100 гр кисела павлака, 1 кесичка желатин, ореви за украсување или чоколадо, 500 гр јагоди или друго овошје (малина, капина, банана) итн.

Jagode

Подготовка:

Истурете мелени бисквити во сад, додадете ги оревите, сувото грозје и сецканите желе бонбони. Истурете го стопениот путер и 2 лажици сок или млеко. Добро изедначете сè. Обложете помал калап и и истресете ја смесата и добро притискајте со лажица до дното за да се изедначи.

Оставете во замрзнувач 30 минути. Во меѓувреме изматете ја слатката павлака со киселата павлака. Стопете го желатинот во согласност со упатствата и во тенок млаз додадете го во шлагот.

Бидете внимателни да не ја изматите киселата павлака премногу за да не се згрутчи. Се реди половина сантиметар шлаг, а потоа се редат јагодите. Истурете го остатокот од шлагот и израмнете. Може да се украси со чоколадна глазура или мелени ореви.

Ставете ја тортата во фрижидер преку ноќ.

Пријатно!

torta
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris