Училиште и возачка дозвола не ѝ биле поребни, испратила 14 премиери и ја обвинувале за смртта на Лејди Ди… 95 факти за Кралицата Елизабета Втора

21 април, 2021
pjimage-2020-04-20t170252-942

Родена е со царски рез, а висока е само 162 сантиметри. Никогаш не одела на училиште и е „тешка“ со околу 500 милиони фунти. Таа е најдолговечен британски владетел во историјата, но овој роденден го слави во тага…

Кралицата Елизабета Втора денес го слави својот 95-ти роденден и по тој повод собравме 95 од најинтересните факти за овој долговечен владетел.

1. Има дури 237 улици во светот именувани по неа. Од нив 153 се наоѓаат во Велика Британија.

2. Куќата каде што е родена во Лондон сега е кинески ресторан. Наречен е Hakkasan и е еден од најдобрите кинески ресторани во Лондон.

3. Потекнува од семејството Виндзор, кое пред Првата светска војна се викаше Саксобурготски и Гота.

4. Првиот корги го добила на 18-годишна возраст во 1944 година и го нарекла Сузан. Таа имала и кокер спаниел. Некои од имињата на нејзините миленици се: Монти, Ема, Линет, Врба, Холи, Бисто, Осо Флеш, Спик и Спан.

5. Вкупно, беше горда сопственичка на повеќе од 30 корги.

6. Таа ги поседува сите лебеди со црвен клун во Велика Британија. Никој не смее да ги јаде. Правилото датира од 13 век. Секоја година, ентузијастите се собираат и ја поздравуваат кралицата на Темза како шеф на сите лебеди.

7. Таа е сопственик на сите китови и делфини кои пливаат во водите на Велика Британија. Ова правило датира од 12 век.

8. Првиот фудбалски натпревар на кој присуствувала бил во 1953 година. Тоа бил голијат, Блекпул го победил Болтон со 4-3.

9. Не го сака вкусот на лук и кромид, па кралските готвачи никогаш не ја користат таа намиеница во нејзините јадења.

10. Таа е висока само 162 сантиметри.

11. Таа сака шкотски народни танци и секоја година организира бал на нејзиниот замок во Балморал.

12. Таа ја испрати првата е-пошта кога скоро никој во светот не беше запознат со поимот. Тоа беше 1976 година од компјутер во една британска воена база.

13. Таа го објави својот прв твит во 2014 година во посета на Музејот на наука.

14. Учествувала на отворањето на Олимписките игри во Лондон. Нејзиниот двојник скокнал од авионот со падобран.

15. Нејзиното лице е на дури 35 валути, што е светски рекорд. Некои од земјите чии пари ги краси Елизабета се: Антигва и Барбуда, Доминика, Барбадос, Гвајана …

16. Нејзиното целосно име е Elizabeth Alexandra Mary Windsor.

17. Родена е на 21 април 1926 година во Лондон со царски рез.

18. Нејзини родители биле принцот Алберт од Јорк и Елизабет Боус-Лион. Нејзиниот татко подоцна стана крал Џорџ Шести.

19. Пред него, од 1910 до 1936 година, крал бил нејзиниот дедо Џорџ В.

20. Првите години од својот живот ги поминала во Пикадили, Лондон.

21. Нејзиното семејство во младоста ѝ го дало прекарот Лилибет. Таа го одбила на 13 години и била лута кога некој ќе ја нарекол така.

22. Таа била крстена на 29 мај 1926 година во приватна капела во палатата Бакингем.

23. Првиот пони го добила за нејзиниот четврти роденден. Неговото име било Snowball.

24. Нејзината братучетка Маргарет Родос ја опишала во нејзината младост како „весела девојка со одлични манири“.

25. Таа имала помала сестра, Маргарет Роуз, која починала во 2002 година, додека ја загубила мајка си само два месеци подоцна.

26. Во својата младост, таа најмногу сакала да чита со сестра си. Нејзината омилена книга е „ Moorland Mousie “.

27. Покрај читањето, и двете научиле да свират на пијано на многу мала возраст, а некое време биле заинтересирани и за пантомима.

28. Таа не живеела во Бакингемската палата како дете бидејќи во тоа време никој не ја гледал како кралица.

29. Никогаш не одела на училиште, се школувала дома.

30. Нејзиниот иден сопруг, Филип Маунтбатен (98), го запознала на нејзината втора кралска венчавка кога имала осум години.

31. Таа се преселила во Бакингемската палата во 1937 година.

32. Братот на татко ѝ таткото Едвард требал да биде крал по смртта на таткото на Елизабета, но …

33. Едвард ја одбил титулата од љубов кон Американецот Волис Симпсон, кој претходно се разведувал двапати. Тој факт предизвикал големо незадоволство во државата и наскоро поднел оставка.

34. Таа имала 13 години кога започнала Втората светска војна и 19 години кога завршила. Во 1945 година, таа вежбала со војската како механичар, а нејзиниот број на служба бил 230873.

35. Таа не била евакуирана од Островот кога ситуацијата станала опасна за граѓаните. Било одлучено да не се напушта татковината.

36. Таа поминала пет години во замокот Виндзор додека војната траела. Било стресно, но и денови кога таа не била толку оптоварена со протокол, па можела да биде порелаксирана.

37. Потоа прозорците биле заштитени со вреќи со песок, а светлата се затемнувле во секое време заради безбедност.

38. Нивните родители во тоа време биле во Бакингемската палата затоа што им ветиле на луѓето дека нема да ја напуштат.

39. Палатата била бомбардирана вкупно 16 пати помеѓу 1940 и 1941 година. Мајката на кралицата за малку избегнала смрт.

40. Наместо да бегаат, членовите на кралското семејство тогаш научиле да ракуваат со оружје.

41. За време на тинејџерските години, таа била подготвувана за кралските должности. Имала распоред што морала да го следи за да ги усоврши сите свои вештини. Во својата младост, таа сакала да чита списанија за коњи, но и ретки за модата што биле достапни во тоа време.

42. Таа го одржала својот прв говор како 14-годишно девојче пред децата кои биле евакуирани од Велика Британија.

43. Кога завршила војната, Елизабет и нејзината сестра се вратиле во Бакингемската палата да живеат со своите родители.

44. Таа се свршила на 21 година и се омажила за Филип во Вестминстер. Имала 18 деверуши, а прстенот ѝ бил од велшко злато. Бидејќи војната штотуку завршила, состојките потребни за оброкот и прославата се испорачувале од целиот Свет.

45. Утрото пред венчавката, нејзината дијадема се скршила и Елизабета била погубена. На крајот, за среќа, сè се средило на време. Во нејзиниот букет доминирале орхидеи.

46. ​​Добила дури 2.500 подароци за венчавката, како и повеќе од 10.000 телеграми со честитки.

47. Научила да вози на 21 година и е единствената во Велика Британија на која не ѝ е потребна дозвола за возење. Нејзината колекција автомобили денес се проценува на околу 13 202 000 милиони евра.

48. Таа имала 25 години во 1952 година кога нејзиниот татко Џорџ Шести починал од рак на белите дробови. Тој имал само 56 години.

49. Тажната вест ја затекнала во Кенија. Таму започнала граѓанска војна, но Елизабета решила да замине како и да е, за да покаже како круната сè уште се грижи за ситуацијата во Кенија.

50. Во вториот месец од 1952 година станала кралица. Официјално била крунисана во јуни 1953 година. Прогласена е за кралица на Велика Британија, Канада, Австралија, Нов Зеланд, Јужна Африка, Пакистан и Цејлон (денес Шри Ланка).

51. Таа е 39. монарх што е крунисана во Вестминстер. Нејзината церемонија чинела околу два милиони фунти, што, ако го прилагодиме износот во денешно време, ќе е околу 40 милиони фунти.

52. Вкупно 8.251 лице присуствувало на настанот. Се пренесувало низ целиот свет на дури 35 јазици.

53. Фустанот за таа пригода го изработил Норман Хартнел. Има златни детали, а Елизабета го носела уште шест пати.

54. На прославата се служело „ British dish coronation chicken “јадење. Тоа е пилешко со разни зачини и сос од мајонез.

55. Садот го дизајнирал Констанс Спри, кој работел како цвеќар.

56. Тој е владетел со најдолго владеење во британската историја. Пред неа титулата ја носела кралицата Викторија, која владела помеѓу 1837 и 1901 година. Таа е на тронот повеќе од 67 години.

57. Најстариот е владејачкиот монарх. На второ место е Султанот на Брунеи Хасанал Болкија.

58. И со тоа најстарата жена владетел монарх …

59. Има повеќе од десетина титули и одговорности, вклучувајќи го и началникот на вооружените сили, началникот на Комонвелтот …

60. Таа мора да остане неутрална во однос на внатрешната политика.

61. Не гласа на избори затоа што тоа би било неуставно. За време на предизборниот период, колумните „За кого би гласала кралицата“ се вообичаени.

62. Таа за време на нејзиното владеење посетила 116 држави.

63. Таа го започнала своето прво патување како кралица во 1953 година. Ги посетила Канада, Јамајка, Фиџи, Нов Зеланд, Уганда, Малта, Гибралтар. Ја посетила и Хрватска во 1972 година.

64. Таа доби подарок слон по име Jumbo од претседателот на Камерун. Добила и два мрда, две желки …

65. Таа ја „измислила“ кралската прошетка, кога владетелите одвоиле неколку минути за време на посетата на други земји и држави за да разговараат со локалното население.

66. Неизината задача секоја година е да го отвори првото заседание на Парламентот. Таа не го направила тоа само двапати додека била бремена.

67. Вкупно, таа е поврзана и помага на повеќе од 600 хуманитарни организации.

68. „Тешка“ е околу 500 милиони фунти.

69. За време на нејзиното владеење, се смениле дури 14 премиери. Деветмина од нив веќе не се живи, а првиот бил легендарниот Винстон Черчил.

70. Таа е една од најпрепознатливите луѓе во Светот според истражувањето на колеџот Оксфорд.

71. Секоја година добива повеќе од 60 000 писма од целиот Свет.

72. Таа често ги прегледува писмата и нејзините секретари одговараат на нив.

73. Кога ќе ја добие документацијата, не ја предава понатаму. Деновите често ги поминувла на масата проучувајќи разни дописи.

74. Таа е во Бакингемската палата од понеделник до петок.

75. Таа ги поминува викендите во замокот Виндзор.

76. Таа го прави ова затоа што поминувала многу време таму за време на војната, па затоа е крајно приврзана за тој замок. Таа, исто така, ги чува своите приватни работи од својата младост таму.

77. Тој замок бил уништен во пожар во 1992 година, а 40 милиони фунти биле потрошени за негова обнова.

78. Таа летува во замокот Балморал, додека за Божиќ е во Сандрингем.

79. Таа има четири деца, осум внуци и седум правнуци.

80. Таа, наводно, никогаш не ја прифатила својата поранешна снаа принцезата Дијана. Само половина час по нејзината смрт, се појавила првата теорија на заговор дека таа била убиена од британската тајна служба МИ6 по наредба на кралското семејство.

81. Таа го намалила бројот на обврски што требало да ги изврши и во последно време повеќе ужива во хобијата.

82. Кума е на 30 лица.

83. Таа и нејзиниот сопруг Филип биле првите владетели кои ја прославиле 60-годишнината од нивниот брак, познат како дијамант.

84. Таа го опишува својот сопруг како „нејзината најголема сила“.

85. Дел од одговорностите им ги оставила на принцовите Вилијам (37) и Хари (35) кога наполниле 18 години за да види како ќе реагираат и како ќе се справат.

86. Секоја година за Божиќ се обраќа со телевизиска порака.

87. Таа не се обратила само една година, но не поради нејзина грешка.

88. Во 1969 година, таа им се обратила со отворено писмо, бидејќи за време на нејзиното обраќање имало документарец.

89. До 1960 година, нејзиниот говор бил емитуван во живо, но подоцна тоа се променило, што ѝ ги олесни работите малку.

90. Тоа го прави за да може пораката да се емитува во сите членки на Комонвелтот во „ударно време“.

91. Во 2012 година, честитката можела да се види во 3-Д технологија за прв пат.

92. Нејзината прва честитка, уште во 1932 година, ја прочитал нејзиниот татко во нејзино име.

93. Секоја година десетици милиони го гледаат нејзиното обраќање.

94.  Неодамна после долго време ѝ се обратила на јавноста поради пандмеијата на корона вирусот.

95. Нејзиниот 95-ти роденден е исто така прв без нејзиниот сопруг Филип, а таа ќе го прослави во тага и црно

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris