Вакцинираните луѓе не пренесуваат коронавирус; Има уште многу добри вести

4 април, 2021
Vaccination In Spain For Over 65 Years With The Astrazeneca Vaccine, Asturias - 03 Apr 2021

Според истиот институт, луѓето кои примиле втора доза на вакцина треба да бидат изземени од задолжителни тестови и карантин.

Германскиот епидемиолошки институт Роберт Кох објави дека вакцинираните против коронавирус немаат ризик од пренесување на инфекцијата, по што германскиот министер за здравство во неделата објави дека мерките за вакцинираните ќе бидат олабавени.

„Кој е целосно вакциниран во иднина, мора да се третира како луѓе со нов негативен тест за коронавирус“, рече министерот за здравство Јенс Спан.

Спан го цитира извештајот на државниот епидемиолошки институт Роберт Кох, кој покажува дека луѓето кои се целосно вакцинирани имаат помали шанси да пренесат коронавирус отколку луѓето кои се тестирани негативни.

„Според најновите откритија, ризикот од пренесување на коронавирус на вакцинирани лица, најдоцна 15 дена по приемот на втората доза на вакцината, е помал отколку кај луѓето со негативен тест за коронавирус“, се вели во извештајот на Институтот „Роберт Кох“.

Пристап до разни услуги

Според истиот институт, лицата кои примиле втора доза на вакцина треба да бидат изземени од задолжителни тестови и карантин.

Министерот за здравство рече дека извештајот на Институтот Роберт Кох бил испратен во федералните држави во саботата и дека вакцинираните треба да бидат ослободени од тестирање и самоизолација што е можно поскоро.

Вакцинираните може да имаат пристап до услуги како фризерство или влегување во продавници или музеи каде што е потребен тековен негативен тест.

Мерки во акција

„Ние треба да ги спроведеме новите мерки во разговорите со покраинските власти во следните недели“, рече Спан.

Според извештајот на институтот „Роберт Кох“, седумдневната инциденца на ниво на земја се намалува благо, но сепак е над 127 над границата од 100 под која, како што е договорено од федералните и провинциските власти, можни се отстапки за мерките за затворање.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris