ВАШИОТ ДОМ ЌЕ БЛЕСКА СО ПОМОШ НА ОВИЕ СОВЕТИ

4 октомври, 2021
2572809_ciscenje-1_ls

Во текот на животот веројатно сте чуле одредени трикови и совети кои можат да ви помогнат во домаќинството и да ви олеснат да одржувате чистота во домот.

Без разлика дали вашата баба или мајка стојат зад овие совети и колку и да се корисни, понекогаш едноставно се случува да ги заборавите со текот на времето. Нешто слично на знаењето за географија или хемија во трета година во средно училиште. Затоа, од време на време, потребно е да се потсетиме на она што веќе еднаш сме го усвоиле.

Од друга страна, за некои, оваа информација ќе биде нова и се надеваме дека ќе е корисна. Значи, да ги провериме овие 10 совети за домаќинството што можеби ги знаевте, но веројатно сте ги заборавиле.

1. Како да се ослободите од молци?

Одличен совет за справување со молци во плакарот е да натопите памучна вата во масло од цимет или каранфилче. Можете исто така да истурете цимет во мал сад или да го завиткате во крпа и да го поставите на дното на шкафот.

2. Како да се исчисти сребрениот прибор за јадење?

Можете успешно да го исполирате сребрениот прибор за јадење со помош на банана. Но, ако стои подолго време во кожурец, тогаш е подобра опција да го ставите во тава или мијалник што сте го обложиле со алуминиумска фолија. Потоа посипете го со три лажици сода бикарбона и прелијте го со топла вода. Оставете да отстои 10-тина минути пред повторно да ги исплакнете садовите.

3. Како да се отстранат дамките од хлор од тушот?

Наслагите што се формираат на главата на тушот со текот на времето воопшто не се убава глетка. Можете да ги отстраните со истурање алкохолен оцет во пластична ќеса, а потоа потопување на главата на тушот во истата ќеса така што ќе биде целосно потопена во течноста. За да бидете сигурни дека ќесата нема да се лизне, можете да ја врзете во јазол и да ја оставите преку ноќ. Наутро ќе видите дека вашиот туш изгледа како нов!

4. Како да се изостри отворачот за конзерви?

Со текот на времето, сечилата за отварање ја губат својата острина и се зголемува веројатноста за развој на ‘рѓа. Докажан совет за решавање на овој проблем е чистење на отворачот со четка за заби, топла вода и обичен детергент за миење садови. Откако добро ќе го измиете отворачот и внимателно ќе го исплакнете и исушите, подмачкајте го со растително масло и оставете го да се исуши некое време. На крај избришете го за да го отстраните вишокот масло. Тоа треба да делува!

5. Како да се сокријат гребнатините на мебелот од дрво?

Дали забележавте мала гребнатина на дрвениот мебел? Вашето семејство може да ви каже дека не е ништо страшно, но знаете дека гребнатината е тука и сакате да се ослободите од неа. Можеби, за прв пат, треба да го премачкате со орев, односно масло од орев, бидејќи ќе делува како еден вид коректор што ќе ја покрие гребнатината.

6. Како да се отстрани лепило?

Дали сакате да ја отстраните етикетата од теглата, но лепилото е толку силно што остава несакани траги? Обидете се да го исчистите со оцет. Имено, тој успешно го раствора лепилото, а исто така помага да се отстрани маснотијата што може да остане откако ќе се отстрани лепилото.

7. Како да се исполираат кожните предмети?

Дали сакате да го вратите стариот сјај на вашите кожни чевли или чанта? Нежно избришете ги со мека крпа претходно потопена во млеко! Овој трик треба да даде непосредни резултати.

8. Како да се врати сјајот на туш кабината?

Наслагите на сапун кои се формираат со текот на времето на вратата од туш кабината може да се отстранат со бебешко масло. Намастете неколку капки масло на чиста крпа и потоа темелно избришете ја кабината. Остатоците од сапун и нечистотија исчезнуваат како да се избришани со гума за бришење!

9. Како да се исчисти тавата кога нема сунѓер?

За да ги отстраните маснотиите и нечистотијата од тавата, обично користите остри четки и сунѓери, но ако случајно ги потрошите, можете да користите и алуминиумска фолија. Направете топче од фолија и користете го на ист начин како сунѓер или жица.

10. Како да се спречи замаглување на огледалото во бањата?

Ако вдиите дека од време на време се замаглува огледалото во бањата, избришете го со крпа со нанесена пена за бричење. Тоа треба да делува! Покрај тоа, пената може да се користи како универзално средство за отстранување дамки од теписи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris