Водач за сладок викенд: Ви носиме два рецепта на кои нема да можете да им одолеете!

14 февруари, 2021
f_10153411_1024

Торта со карамела и манго

За тесто:

150 гр мазно брашно
100 гр остро брашно
25 гр шеќер во прав
120 гр омекнат путер
малку сол
1 јајце
1 лажица какао

За карамела:

180 гр шеќер
200 мл слатка павлака
20 гр путер
200 гр чоколадо со гранули од лимон

За декорација:

розова пиперка
свежо манго

image

Чоколаден тарт

Состојки:

250 гр брашно
125 гр омекнат путер
100 гр шеќер во прав
јајце
2 гр сол
30 гр мелени бадеми

image

Карамелата:

250 гр шеќер
100 гр путер
100 гр крем за готвење
7 гр сол
40 гр препечени лешници

Чоколаден крем:

200 гр крем за готвење
190 гр темно чоколадо со 74% какао
20 гр шеќер во прав
2 јајца
150 гр млеко

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris