Воопшто не оди со алкохол: Храна што треба да избегнувате кога пиете!

1 јануари, 2021
алко

Млечни производи

Ако сте пијани од алкохол, вашиот стомак се иритира, а млечните производи можат само да го влошат. Не пијте млеко пред или по консумирање алкохол.

Пица

За жал, пицата воопшто не се согласува со алкохолот, иако многу луѓе пијат пиво со пица. Најмногу поради сирењето што го содржи, а може да го наруши и варењето, особено ако го јадете доцна во ноќта.

Foto: deposit/bit245

Темно чоколадо

Иако мала количина на темно чоколадо има добар ефект врз здравјето, треба да се избегнува во комбинација со алкохол. Кофеинот, маснотиите и какаото во чоколадото може да доведат до проблеми со стомакот.

Многу солена храна

Избегнувајте храна што содржи многу сол затоа што може да доведе до дехидрираност, а потоа треба да ја „угасите“ жедта, претежно алкохолот. Ова не води кон добро, исто како и конзумирање солена храна. Во прилог на солена и зачинета храна може да предизвика проблеми. Може да го иритира желудникот и цревата, но исто така да доведе до варење.

Пржена храна

Да, добро оди со алкохол, но содржи и многу сол и маснотии. Следното утро може да имате гадење, а со тоа доаѓа и главоболка. Колку и да не се замислуваат пилешките крилја без алкохол, сепак треба да ја избегнувате таа комбинација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber