„ЖИВЕЕВ КАКО РОК ЅВЕЗДА, ДУРИ И МОЈАТА ДОЛНА ОБЛЕКА ИМАШЕ ТЕЛОХРАНИТЕЛ“: Животната приказна на најубавата жена на 90-тите!

4 јули, 2021
131163_profimedia0196568211_ls (1)

Клаудија Шифер ја започна својата кариера на само 17 години во дискотека, од каде тргна на пат до модните писти на светот. Има повеќе од 700 насловни страници и стотици километри изодени писти.

Сепак, убавата Германка откри дека не била отсекогаш сметана за привлечна и дека верувале или не, таа честопати била предмет на потсмев поради нејзиниот изглед.

“Секогаш седев во задниот ред на училиште. Други деца цело време ме задеваа затоа што мојот задник излегуваше повеќе од другите девојки. Покрај тоа, јас бев многу слаба и повисока од другите. Мислев дека е лошо. Потоа, сретнав скаут за таленти кој ми рече дека можам да бидам модел. Тогаш сфатив дека моите „маани“ се всушност предност во светот на моделирањето “, открила убавата Клаудија во интервју за списанието InStyle.

Познатата Германка откри дека била многу несмасна тинејџерка која постојано заруменувала, била многу срамежлива и немала самодоверба.

“Модата е мојот спасител. Да не станев модел, мислам дека сепак ќе бев срамежлива Германка која не знаеше како да се справи со многу основни работи. И да, дефинитивно ќе бев вработена на работа каде што не сум фронтмен. Моделирањето стана моја терапија, работа што ме научи како да комуницирам, како да бидам социјална во друштво на други луѓе и како да направам нешто успешно “.

Родена е во германскиот град Рајнберг на 25 август 1970 година. Како дете сонувала да стане адвокат, како нејзиниот татко Хајнц Шифер, но судбината имала други планови за неа. На само седумнаесет години, ја открива Мајкл Леватон, сопственик на позната модна агенција, кој ќе ја убеди да започне со моделирање.

Таа позираше за насловната страница на списанието „Брижит“ во 1988 година и тоа беше отскочна штица за нејзината кариера, која тогаш се движеше по нагорна линија. На нејзината врата ќе тропнат многу престижни светски списанија, како што се“Vogue”, “Cosmopolitan”, “Time” магазинот и “Playboy”.

Никогаш не се согласи да биде фотографирана со голи гради, но ги краси насловните страници не само на модните списанија, како што е споменато, туку и на списанијата како “Roling Stone”, “New York Times” и “People”. За прв пат прошета по модната писта во моделите на Карл Лагерфилд. После тоа шоу, деловните понуди не престанаа да пристигнуваат.

90-тите години беа златна година за многу супермодели од нејзиниот калибар како Синди Крафорд, Кристи Тарлингтон, Наоми Кембел и Линда Евангелиста. Овие млади дами заработуваа вртоглави суми пари, оставајќи зад себе фудбалски, филмски и поп-ѕвезди. „Беше прекрасно чувство“, се присетува најпознатиот германски топ модел.

“Беше лудо време! Живеев како рок sвезда. На секоја модна ревија ме чуваа телохранители … Не само јас, туку и облеката, дури и долната облека – да, моите градници и гаќички! Затоа што секој пат кога ќе излезев на пистата и ќе се вратев, моите работи не беа таму, сè исчезнуваше! Затоа мојата долна облека мораше да има лични телохранители “, се присетува 49-годишната девојка како изгледало кога беше на врвот на нејзината слава.

Покрај модата, таа остави трага и во светот на филмот и музиката. Таа најпрво се појави во „Richie Rich“ проследена со “Blackout”, “Black and white”, “Friend and lovers”, “Desperate but not serious” и имаше минорна улога во „Love actually“.

Она што ја разликува оваа шармантна дама, кралица на модните писти, од другите, е прилично мирниот и имун на скандалите приватен живот. Клаудија е во брак од 2002 година со британскиот режисер Метју Вон, со кого сега има три деца. Семејството живее во познатата област Лондон во Нотинг Хил.

Во минатото таа беше со американскиот магионичар Дејвид Коперфилд, со кого дури и беше свршена. Двојката беше во врска пет години, од 1994 до 1999 година, веридбата траеше само две и тие раскинаа мирно, без скандалите за кои се надеваше печатот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi