ЗАБРАНЕТО ДА СЕ ЈАДЕ НАУТРО! Заобиколете ги овие 13 намирници, некои од нив ќе ве изненадат!

27 април, 2021
zabraneto nautro

Започнувањето на денот со здрав и хранлив појадок не само што е важно за да се чувствувате сити во текот на денот, туку е важно и за целокупното здравје. Откриено е дека појадокот го намалува ризикот од срцев удар и дијабетес и ја подобрува концентрацијата, а исто така е ефикасен и при слабеење, па откриено е дека 78% од луѓето кои слабеат јадат појадок секој ден.

Но, постои голема разлика помеѓу храната што ја јадете за појадок. Ако изберете нездрави варијанти, тешко дека ќе го постигнете посакуваниот успех. Ние ви донесуваме 13 намирници кои нутриционистите сметаат дека дефинитивно треба да ги прескокнете наутро.

 1. Зашеќерени снегулки
  Ако тие се ваш избор за појадок, тогаш сигурно сте повторно гладни штом повеќето од овие житни култури се произведуваат со рафинирано брашно, што значи дека имаат малку влакна. Тие имаат многу шеќер и малку протеини. Имајте на ум дека дури и зрна за кои се тврди дека се направени од цели зрна, исто така, честопати содржат многу малку вистински житарки.
 2. Колбаси
  Не е најхранливата утринска опција. Направен е од мелено месо, масти, зачини, ароми и врзива, претежно е богат со натриум (храна богата со натриум може да го зголеми крвниот притисок и затоа не поддржува здраво срце или здрав крвен притисок), богата е со заситени масти (храна богато со заситени масти може да го зголеми вашиот лош ЛДЛ-холестерол) и има многу калории. Преработеното месо како колбаси е поврзано со зголемен ризик од хронични болести и рак. Наместо да изберете колбас наутро, зошто да не изберете друга високо-протеинска опција како јајца, грчки јогурт или путер од ореви како путер од бадем или путер од семе од сончоглед.
 3. Леб од пченица
  Најчесто овој леб значи обичен рафиниран бел леб, а не леб од цели зрна. Рафинираниот бел леб брзо го зголемува нивото на шеќер и енергија во крвта, а потоа брзо го распаѓа. Ако не можете без леб, тогаш вашата најдобра опција е леб од цели зрна.
 4. Пијалоци со вкус на кафе
  Повеќето ароматизирани пијалоци за кафе имаат многу калории и шеќер и содржат малку или воопшто немаат други корисни состојки. Наместо тоа, направете си смути со кафе со банана, путер од бадем и вкусен мед.
 5. Овошен сок
  Иако можеби сакате витамин Ц или брза потрошувачка на хранливи материи, сокот не е начин да се оди. Кога правите сок, ги отстранувате сите влакна, но сепак го добивате целиот шеќер и калории. Пиењето чаша сок од портокал е еквивалентно на јадење околу 5-6 портокали и консумирање над 300 калории. Ако само јадевте портокал и ги чувавте влакната, би биле задоволни со еден портокал. Премногу шеќер, дури и од овошје, може да доведе до зголемување на телесната тежина, желба за шеќер и пад на енергијата. Прескокнете го сокот и наместо тоа посегнете по смути кое ги зачувува сите природни влакна од растенијата, а тоа ве исполнува и го забавува варењето.
 6. Мафини
  Да бидеме искрени – мафините се многу калорични, заситени масти и шеќер и малку протеини, што значи дека нема да бидете сити долго, па наскоро ќе треба повторно да посетите закуска.
 7. Тостирани колачи
  За жал, овие популарни пецива за појадок не обезбедуваат многу квалитетни состојки на вашето тело. Колачињата главно се прават од рафинирани житни култури (рафинираните житарици немаат витамини, минерали и растителни влакна богати со хранливи состојки кои се наоѓаат во цели зрна), обично содржат многу шеќер, не содржат вистинско овошје, ако зборуваме за овошни колачи, недостаток на витамини, минерали , антиоксиданти, содржина на вода и растителни влакна) и имаат малку протеини, што ни помага да останеме сити подолго. Наместо тоа, направете свој здрав тост со тост со парче леб од пченично брашно, додадете малку путер од бадем или путер од кикирики, прелијте го со парчиња овошје како парчиња банана и бобинки и посипете со здрави семиња како семе од чиа или лен (до додадете путер во храната).
 8. Кафе со засладено растително млеко
  Повеќето кафулиња служат растително млеко со мала содржина на протеини и претходно засладено. Повеќето луѓе немаат идеја дека растителното млеко е засладено. Додека кофеинот може да ви даде енергетски поттик, еден од овие засладени пијалоци нема да ви обезбеди долготрајно гориво што ви треба да го зачекорите во вториот дел од денот полн со енергија. Прашајте ја вашата кафуле дали има незасладено растително млеко.
 9. Суви житни култури
  Сувите житарки честопати не го задоволуваат гладот ​​бидејќи содржат многу јаглехидрати и содржат малку влакна, па затоа брзо се вари. Но, не долго после тоа, останувате гладни и барате нешто да јадете. Започнувањето на денот на овој начин може брзо да доведе до пад на шеќерот во крвта, ниска потрошувачка на енергија и желба за шеќер.

 1. Јогурт без маснотии со вкус
  Обичен јогурт, особено грчки јогурт, е одлична опција за појадок наутро, бидејќи содржи многу протеини и калциум. Сепак, држете се настрана од јогурт без маснотии бидејќи повеќето брендови го надополнуваат недостатокот на маснотии со додавање на повеќе шеќер. Како резултат, многу јогурти без маснотии завршуваат со исто толку, ако не и повеќе, шеќер како порција сладолед со иста тежина.
 2. Подготвени смути и протеински пијалоци
  Иако пијалаците и соковите тврдат дека содржат овошје и зеленчук, ако ги погледнете состојките на готовиот смути или претходно направениот протеински напиток, тие обично содржат овошни сокови наместо вистински овошја на кои им недостасуваат диетални влакна кои всушност го поддржуваат целокупното здравје на дигестивниот систем и помага да трае подолго. останете сити. Наместо да купувате готово смути или протеински шејк, што ќе кажете да ги направите дома, за да додадете и малку растителни влакна. За да подготвите пијалак или пијалак дома, измешајте течност (вода, млеко или млеко), извор на протеини (лажичка протеински прав, урда, грчки јогурт), здрави масти (чиа семе, ореви, семки, семе од лен), авокадо), овошје (каков било вид) и малку зелена боја (бебе спанаќ или кељ).
 3. Колачи
  Иако се вкусни, пецивата се полни со едноставни јаглехидрати кои ќе ве заситат некое време, а потоа кратко потоа ќе се чувствувате слабите и гладни. Исто така, она што обично го ставате на пецивото влегува во заситени масти што може да доведе до висок холестерол и запушени артерии. Конечно, пецивата се еквивалентни на 5-7 парчиња леб!
 4. Засладен јогурт на растителна основа
  Повеќето растителни јогурти имаат малку протеини и се многу засладени. Ова ве подготвува за пад на шеќер пред ручек. Ако сакате растителен јогурт, обидете се да добиете незасладени сорти и додадете свежо овошје и ореви за да додадете растителни протеини. Или за уште похранлива замена, размислете за пудинг од чиа. Семето на чиа природно има влакна, протеини и добра маст.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris