Зајакнете го вашиот имунолошки систем: Овие витамини се клучни за време на опоравување од инфекција!

27 август, 2021
untitled_design_-_2021-06-14t101013.179

Витамини и минерали како витамин Ц, витамин Д и цинк придонесуваат за подобра имунолошка функција.

Со зголемена активност на имунолошкиот систем, како што се некои инфекции во телото, се создаваат милиони нови имунолошки клетки и се зголемува потребата за витамини.

Олеснетата борба против секаков вид на инфекција зависи од силата и брзината на имунолошкиот одговор. За тоа време, се препорачува интензивна поддршка со витамини кои го зајакнуваат имунитетот.

Витаминот Ц е најпознат витамин за зајакнување на имунитетот. Го одржува правилното функционирање на имунолошкиот систем и ја враќа изгубената енергија.

Дневниот внес на витамин Ц е од големо значење за добро здравје, бидејќи човечкото тело не е во состојба да го произведува самостојно, ниту да го чува во резерви. Додаток со овој витамин спречува и третира респираторни и системски инфекции.

Факт е дека недостатокот на витамин Ц сам ги зголемува шансите за заболување, бидејќи белите крвни клетки не можат да ја извршат својата основна одбранбена улога без тоа.

Цинкот е важен минерал кој игра витална улога во многу функции на телото. На прво место, тоа е имунолошката функција. Постојат неколку начини на кои цинкот го зајакнува имунитетниот систем, но пред сè ги активира ензимите кои ги разградуваат протеините во вирусите и бактериите, така што тие можат да се шират помалку низ целото тело.

Цинкот исто така ја зголемува активирањето на клетките одговорни за борба против инфекцијата, ги намалува различните видови воспаленија во организмот и го зајакнува имунолошкиот одговор на нападите од нашето тело. Исто така е многу важно во спречување на појава на сепса, производ на инфекција што може да биде фатален за човечкиот живот.

Витаминот Д е веројатно најчесто споменуваниот витамин за имунолошкиот систем.

Овој важен минерал во нашето тело е антимикробно оружје кое се занимава со бактерии и вируси. Исто како витаминот Ц, тој е особено ефикасен во спречување на инфекции на респираторниот тракт.

Кога е достапен во доволни количини, алергии нема да се појават, бидејќи силниот имунитет нема да дозволи да се развијат.

Неодамнешните студии велат дека 80% од популацијата има недостаток на витамин Д, па затоа додавањето со овој витамин е исклучително важно. Посебно внимание треба да се обрне во зимските месеци, кога нивото на витамин Д е најниско поради недостаток на сончева светлина.

Исто така, потребно е да се истакне дека дебелите луѓе бараат поголема доза на овој витамин, но дури и на лица со недоволна тежина им е потребен витаминот Д за да се постигнат оптимални нивоа.

Комбинираната примена на овие витамини е прва линија на одбрана од вируси и бактерии кои демнат од сите страни, но исто така е од големо значење за санирање и нормализирање на ослабениот имунитет по претходна инфекција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris