Започнете со топење на САЛОТО: Елиминирајте ги 7те намирници кои го саботираат слабеењето

3 јануари, 2021
27e90698979d8cf14b56fee47b24f2e5deb52404

Долго време држите диета, изгубивте многу килограми, но не можете да се ослободите од последните тврдоглави десет килограми?

Време е да го преиспитате вашето мени. Постои можност некои „здрави“ намирници да ви го блокираат слабеењето…

Врз основа на многу студии, заклучено е дека храната што ја сметаме за здрава, всушност може да го саботира процесот на слабеење. Поточно, нетолеранцијата кон одредена храна може да биде скриена причина за дебелина, а ако ја елиминирате храната што ја предизвикува, ќе изгубите до пет килограми само во првите три недели од вашата диета!

Нетолеранцијата на храна не е иста како и алергијата на храна. Тоа е всушност низа физиолошки реакции кои телото ги манифестира кога внесувате одредена храна во неа.

Многу храна што ја сметаме за здрава може да биде предизвикувач на нетолеранција. Тоа се, на пример, леб од цели зрна, грчки јогурт, омлет од белка од јајце, млеко од соја… Ако вашето тело „не толерира“ некои или сите од овие намирници, тоа ќе реагира со зголемување на желбата за храна, активирање на воспалителни процеси и спречи губење на тежината.

Постојат седум намирници за кои се покажало дека се најчестите предизвикувачи, а тоа се: млечни производи, јајца, соја, глутен, кикирики, пченка и шеќер (и преработени и вештачки засладувачи).

За да бидете сигурни дека тие ве вознемируваат, отстранете ги од вашата исхрана три недели. Ако забележите разлика, ако сте почувствувале подобрување во тие три недели – бинго! Ја откривте причината за вашите проблеми!

Овој план на исхрана е поделен на три циклуси:

1 циклус – трансформација

Во текот на првите три недели, ќе ги отстраните „озлогласените“ седум намирници од вашата исхрана – млечни производи, јајца, соја, глутен, кикирики, пченка и шеќер.

Оброците ќе се состојат од чисти протеини, здрави масти, јаглени хидрати храна богата со растителни влакна и зеленчук без скроб. Еден оброк беше заменет со диетален шејк.

Во текот на овие три недели ослабнувате до пет килограми.

2 циклус – прилагодување

Во текот на следните четири недели, полека ќе воведете проблематична храна и ќе го тестирате вашето тело. Сепак, најдобро е да избегнувате пченка, кикирики и шеќер.

Секоја недела, ќе изберете една храна од преостанатите четири, и јадете четири дена во неделата. Ако не забележите никакви негативни реакции за тоа време, оваа храна е безбедна и можете да ја вратите на вашата исхрана.

За време на вториот циклус, ќе изгубите во просек килограм неделно.

3 циклус – одржување

Целта на последната фаза е да се усвојат овие навики за живот и да научат да ги препознаваат сигналите што ги испраќа телото. Преостанатата „проблематична“ храна можете да ја воведувате еднаш на секои две недели, при што ќе тестирате како вашето тело реагира на нив. Слатки и други калорични слатки можете да јадете само повремено.

За време на третиот циклус, исто така можете да воведете физичка активност. Започнете со околу 10 минути лесен тренинг (брзо одење), а потоа постепено продолжувајте за уште по 5 минути.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris