ЗБОГУМ, ШЕЌЕРУ! Пет совети за како да престанете да јадете благо!

16 септември, 2021
402944_macaron-2462247-1920_f

Во случај на мали количини, шеќерот може да го подобри нашето расположение. Но, ако го консумираме прекумерно, последиците се катастрофални.

Чоколади, бонбони, бисквити и други слатки што ги обожаваме не само што доведуваат до надуеност, проблеми со забите, косата, кожата, ноктите, туку и создаваат зависност.

Еве пет совети кои ќе ви помогнат да престанете да јадете слатки.

  1. Избегнувајте внесување шеќер во течна форма. Ова се однесува на газирани сокови и оние што содржат поголеми количини шеќер. Честото консумирање на овој вид пијалок во голема мера доведува до дијабетес (тип 2) и проблеми со надуеност. Кога сте жедни, обичната вода е најдобро решение.
  2. Елиминирајте ги скриените шеќери во вашата околина. Ако јадете житарици за појадок, обрнете внимание на количината на шеќер содржана во нив. Овошните јогурти се исто така извор на скриени шеќери.

  1. Користете цимет почесто. Изберете го овој зачин наместо обичен шеќер. Можеби првично ви недостасува шеќер, но циметот е далеку поздрава опција што можете да ја внесете во вашето тело.
  2. Ако копнеете по слатки, посегнете по четка за заби и паста за заби. Неверојатно е колку промени ќе настанат кога ќе ги измиете забите. Свежината во усната шуплина испраќа импулс до мозокот да се откаже од побарувачката за шеќер. Ако немате четки за заби при рака, ќе ви биде доволно лута гума за џвакање без шеќер.
  3. Изберете природни засладувачи. Кога сакате да засладите јадење, посегнете по природни засладувачи како што е медот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris