Живот без црниот напиток: Што нѝ се случува во организмот кога ќе престанеме да пиеме кафе?

4 мај, 2021
kafa-222414250-76196

Пиењето кафе е повеќе од обичен излив на енергија што ја добивате со секоја голтка. Во многу случаи, кафето може да има изразени ефекти врз вашето здравје, а откажувањето од него може да значи големи промени, физички и емоционално.

Како изгледа животот без кафе?

Помалку вознемиреност

Ако се борите со анксиозност, ослободувањето од кофеин може да биде добро за вашето ментално здравје. „Кофеинот во кафето може да биде стимулативен, за некои дури и прекумерно, ако некое лице полека го метаболизира кофеинот“, рече диетичарката Алиша Галвин. Со откажување од кафето со текот на времето, можете да го намалите чувството на вознемиреност, објаснува Галвин, пишува Eat This.

Вашиот киселински рефлукс може да се подобри

„Кафето е познато дека го релаксира долниот езофагеален сфинктер, што е појас на мускули помеѓу горниот дел на стомакот и долниот хранопровод. Кога тоа ќе се случи, киселината може да се врати во хранопроводот и да предизвика металоиди и горење, па затоа прекинувањето со конзумирање кафе може да помогне во ублажување на симптомите “, вели Галвин.

Помалку симптоми на алергија

Сезонските алергии можат да создадат големи проблеми, а товарот на антихистаминици кои прават да се чувствувате поспани не секогаш се чувствувате многу подобро од оние на кивање и грчењето. За среќа, постои уште еден можен начин да ги намалите симптомите на алергија – со пиење помалку кафе.

Подобар сон

Кафето може да ви донесе наплив на енергија, па оправдано може да го направи малку потешко да се „предаде“ на крајот на денот. За среќа, ако се борите да заспиете, откажувањето од кафе може да помогне. Кафето може негативно да влијае на сонот затоа што кофеинот го блокира аденозин (хемикалија што го стимулира спиењето во мозокот) и може да го наруши вашиот деноноќен ритам поради недостаток на акумулација на аденозин во текот на денот. Кофеинот во кафето може да има нарушувачки ефект врз вашиот сон до шест часа по последната голтка.

Понизок крвен притисок

Кофеинот може да предизвика скок на крвниот притисок, акавата може да блокира хормон кој помага артериите да се шират, така што ограничувањето на внесувањето кофеин може да помогне во намалување на крвниот притисок.

Повеќе нема да трчате во тоалетот

Кофеинот може да предизвика зголемено мокрење поради неговите диуретични ефекти или дури и да предизвика потенцијални несакани ефекти врз гастроинтестиналниот тракт, но ограничувањето на внесувањето кофеин може да го намали бројот на патувања во тоалетот, како и да ги ублажи стомачните проблеми, пишува Eat This.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris